Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om nya konsumentköpregler (Ju 2019:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om nya konsumentköpregler (Ju 2019:04) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Malin Bonthron  []  ( Särskild utredare )
Henrik Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Nils Sigfrid  []  ( Sakkunnig )
Jolanda Girzl  []  ( Expert )
Jesper Gyberg  []  ( Expert )
Linda Mossberg Karlström  []  ( Expert )
Jori Munukka  []  ( Expert )
Martin Mörman  []  ( Expert )
Cecilia Norlander  []  ( Expert )
Johanna Nylander  []  ( Expert )
Maria Wiezell  []  ( Expert )
Pia Nilsson Taari  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om nya konsumentköpregler (Ju 2019:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-07-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:51 En ny lag om konsumentskydd vid köp och vissa andra avtal
Medverkande :
Särskild utredare : Malin Bonthron, justitieråd, fr.o.m. 2019-07-18 t.o.m. 2020-09-01
Sakkunnig : Henrik Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Sakkunnig : Nils Sigfrid, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Jolanda Girzl, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-10-16 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Jesper Gyberg, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2019-10-15
Expert : Linda Mossberg Karlström, enhetschef, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Jori Munukka, professor, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Martin Mörman, näringspolitisk expert, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Cecilia Norlander, jurist, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Johanna Nylander, ansvarig samhällsfrågor, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Maria Wiezell, konsumentvägledare, fr.o.m. 2019-09-25 t.o.m. 2020-09-01
Sekreterare : Pia Nilsson Taari, justitiesekreterare, fr.o.m. 2019-09-07 t.o.m. 2020-09-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman