Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om nya kapitaltäckningsregler för värdepappersbolag (Fi 2019:02)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om nya kapitaltäckningsregler för värdepappersbolag (Fi 2019:02) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 6 ♂ 2 ) :

Ann-Christine Lindeblad  []  ( Särskild utredare )
Johanna Demander  []  ( Expert )
Joakim Fick  []  ( Expert )
Jenny Mannent  []  ( Expert )
Maria Olin  []  ( Expert )
Anna Svensson  []  ( Expert )
Camilla Gensmann  []  ( Sekreterare )
Johan Lycke  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om nya kapitaltäckningsregler för värdepappersbolag (Fi 2019:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2019-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2019:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:12 Nya kapitaltäckningsregler för värdepappersbolag
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Christine Lindeblad, justitieråd, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-03-09
Expert : Johanna Demander, departementssekreterare, fr.o.m. 2019-06-24 t.o.m. 2020-03-09
Expert : Joakim Fick, jurist, fr.o.m. 2019-06-24 t.o.m. 2020-03-09
Expert : Jenny Mannent, senior ekonom, fr.o.m. 2019-06-24 t.o.m. 2020-02-09
Expert : Maria Olin, senior adviser, fr.o.m. 2019-06-24 t.o.m. 2020-03-09
Expert : Anna Svensson, senior jurist, fr.o.m. 2019-06-24 t.o.m. 2020-03-09
Sekreterare : Camilla Gensmann, hovrättsassessor, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-03-09
Sekreterare : Johan Lycke, jurist, fr.o.m. 2019-05-16 t.o.m. 2020-03-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman