Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Nationell satsning på medie- och informationskunnighet och det demokratiska samtalet (Ku 2018:04)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Nationell satsning på medie- och informationskunnighet och det demokratiska samtalet (Ku 2018:04) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Carl Heath  []  ( Särskild utredare )
Henrik Selin  []  ( Huvudsekreterare )
Daniel Lindvall  []  ( Sekreterare )
Elin Bergenlöv  []  ( Sekreterare )
Martin Carlstedt  []  ( Sekreterare )
Micaela Jonsson  []  ( Sekreterare )
Erika Lejon Flodin  []  ( Sekreterare )
Matilda Westerman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén nationell satsning på medie- och informationskunnighet och det demokratiska samtalet (Ku 2018:04)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-03-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:88
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:56 Det demokratiska samtalet i en digital tid. Så stärker vi motståndskraften mot desinformation, propaganda och näthat
Medverkande :
Särskild utredare : Carl Heath, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2018-08-23 t.o.m. 2020-10-01
Huvudsekreterare : Henrik Selin, avdelningschef, fr.o.m. 2018-11-01 t.o.m. 2020-02-29
Huvudsekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-02 t.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Elin Bergenlöv, statsvetare, fr.o.m. 2019-11-01 t.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Martin Carlstedt, f.d. politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2019-06-10 t.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Micaela Jonsson, kommunikatör, fr.o.m. 2019-03-05 t.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Erika Lejon Flodin, statsvetare, fr.o.m. 2019-01-01 t.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Daniel Lindvall, kansliråd, fr.o.m. 2020-02-03 t.o.m. 2020-03-01
Sekreterare : Matilda Westerman, egenföretagare, fr.o.m. 2019-01-16 t.o.m. 2020-10-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman