Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om grönt sparande (Fi 2018:08)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om grönt sparande (Fi 2018:08) [ Avslutad 2020 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 8 ♂ 7 ) :

Birgitta Pettersson  []  ( Särskild utredare )
Marita Axelsson  []  ( Expert )
Viveca Bergstrand  []  ( Expert )
Sara Bergström  []  ( Expert )
Svenne Junker  []  ( Expert )
Anna Larris  []  ( Expert )
Hans Lindberg  []  ( Expert )
Miriam Münnich Vass  []  ( Expert )
Vigg Troedsson  []  ( Expert )
Robert Sand  []  ( Expert )
Johanna Sundberg  []  ( Expert )
Christian Thomann  []  ( Expert )
Olof Wallin  []  ( Expert )
Marcus Andersson  []  ( Sekreterare )
Sandra Frimann-Clausen Engel  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om grönt sparande (Fi 2018:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2018-08-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2018:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2020:17 Grönt sparande
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Pettersson, kanslichef, fr.o.m. 2018-10-01 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Marita Axelsson, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Viveca Bergstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Sara Bergström, fil.dr., fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Svenne Junker, forskare, lärare, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Anna Larris, senior jurist, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Hans Lindberg, vd, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Miriam Münnich Vass, handläggare, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Vigg Troedsson, civilekonom, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Robert Sand, kansliråd, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Johanna Sundberg, senior finansinspektör, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Christian Thomann, ämnesråd, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Expert : Olof Wallin, rättslig expert, fr.o.m. 2018-11-13 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Marcus Andersson, skattejurist, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2020-03-31
Sekreterare : Sandra Frimann-Clausen Engel, ämnesråd, fr.o.m. 2018-10-08 t.o.m. 2020-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman