Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om hållbara plastmaterial (M 2017:06)

Offentlig utredning under Miljö- och energidepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om hållbara plastmaterial (M 2017:06) [ Avslutad 2018 ]

Offentlig utredning under Miljö- och energidepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Åsa Stenmarck  []  ( Särskild utredare )
Lars Ekberg  []  ( Expert )
Jon Engström  []  ( Expert )
Tomas Gärdström  []  ( Expert )
Malin Johansson  []  ( Expert )
Olof Johansson  []  ( Expert )
Charlotte Stadig  []  ( Ledamot )
Mette Svejgaard  []  ( Expert )
Johanna Eriksson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om hållbara plastmaterial (M 2017:06)
Departement : Miljö- och energidepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2017-06-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2017:60, dir. 2017:107 och dir. 2017:114
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Stenmarck, enhetschef, fr.o.m. 2017-09-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Lars Ekberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Jon Engström, enhetschef, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Tomas Gärdström, kansliråd, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Malin Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Olof Johansson, utredare, kemist, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Ledamot : Charlotte Stadig, utredare, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Expert : Mette Svejgaard, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-12-01 t.o.m. 2018-12-31
Sekreterare : Johanna Eriksson, fr.o.m. 2017-10-16 t.o.m. 2018-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman