Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om stärkt ställning och bättre levnadsvillkor för transpersoner (Ku 2016:05)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om stärkt ställning och bättre levnadsvillkor för transpersoner (Ku 2016:05) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 9 ♂ 5 ) :

Ulrika Westerlund  []  ( Särskild utredare )
Åsa Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Pia Kjellander  []  ( Sakkunnig )
Caroline Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Filip Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Karin Stenson  []  ( Sakkunnig )
Tommy Eriksson  []  ( Expert )
Johanna Jupiter  []  ( Expert )
Georg Lagerberg  []  ( Expert )
Malte Sundberg  []  ( Expert )
Jonah Akleye (f. Nylund)  []  ( Sekreterare )
Annelie Larsson  []  ( Sekreterare )
Marie Ek  []  ( Sakkunnig )
Bassam Michel El Khouri  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om stärkt ställning och bättre levnadsvillkor för transpersoner (Ku 2016:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:102
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:92 Transpersoner i Sverige. Förslag för stärkt ställning och bättre levnadsvillkor
Medverkande :
Särskild utredare : Ulrika Westerlund, fil. kand., fr.o.m. 2016-12-01 t.o.m. 2017-11-30
Sakkunnig : Maria Ek, kansliråd, fr.o.m. 2017-04-25 t.o.m. 2017-11-26
Sakkunnig : Åsa Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-04-25 t.o.m. 2017-11-26
Sakkunnig : Pia Kjellander, ämnesråd, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-11-26
Sakkunnig : Caroline Nilsson, kansliråd, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-11-26
Sakkunnig : Filip Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-04-24
Sakkunnig : Karin Stenson, departementssekreterare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-04-24
Expert : Bassam Michel El-Khouri, forskare, fr.o.m. 2017-06-26 t.o.m. 2017-11-26
Expert : Tommy Eriksson, utredare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-11-26
Expert : Johanna Jupiter, utredare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-06-21
Expert : Georg Lagerberg, enhetschef, fr.o.m. 2017-04-25 t.o.m. 2017-11-26
Expert : Malte Sundberg, projektledare, fr.o.m. 2017-01-23 t.o.m. 2017-11-26
Sekreterare : Jonah Akleye (f. Nylund), fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-11-30
Sekreterare : Annelie Larsson, fr.o.m. 2017-02-01 t.o.m. 2017-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman