Hem: Teman: Offentliga utredningar:

PNR-utredningen (Ju 2016:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

PNR-utredningen (Ju 2016:07) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Anna Tansjö  []  ( Särskild utredare )
Ida Salomonsson  []  ( Sakkunnig )
Johnny Andersson  []  ( Expert )
Kurt Alavaara  []  ( Expert )
Mats Pettersson  []  ( Expert )
Karin Tollbäck  []  ( Expert )
Britt-Louise Wahlberg  []  ( Expert )
Eric Åmell  []  ( Expert )
Anna-Karin Leo  []  ( Sekreterare )
Gabriela Kalm  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

PNR-utredningen (Ju 2016:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:57 Lag om flygpassageraruppgifter i brottsbekämpningen
Medverkande :
Särskild utredare : Anna Tansjö, fr.o.m. 2016-03-17 t.o.m. 2017-06-20
Sakkunnig : Gabriella Kalm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Sakkunnig : Ida Salomonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Expert : Johnny Andersson, jurist, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Expert : Kurt Alavaara, senior strategisk rådgivare, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Expert : Mats Pettersson, nationell specialist, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Expert : Karin Tollbäck, tf. enhetschef, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-04-20
Expert : Britt-Louise Wahlberg, handläggare, fr.o.m. 2016-03-18 t.o.m. 2017-06-20
Expert : Eric Åmell, jurist, fr.o.m. 2016-10-21 t.o.m. 2017-06-20
Sekreterare : Anna-Karin Leo, fr.o.m. 2016-04-15 t.o.m. 2017-07-03

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman