Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Gröna obligationer (Fi 2016:14)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Gröna obligationer (Fi 2016:14) [ Avslutad 2017 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 8 ♂ 10 ) :

Mats Andersson  []  ( Särskild utredare )
Karl Bergstrand  []  ( Sakkunnig )
Åsa Sterte  []  ( Sakkunnig )
Björn Bergstrand  []  ( Expert )
Sara Bergström  []  ( Expert )
Magnus Emfel  []  ( Expert )
Lars Lindblom  []  ( Expert )
Jenny Mannent  []  ( Expert )
Gunilla Nilsson  []  ( Expert )
Fredrik Nordström  []  ( Expert )
Maria Norström  []  ( Expert )
Thomas Nystedt  []  ( Expert )
Cecilia Repinski  []  ( Expert )
Maria Sunér Fleming  []  ( Expert )
Jonny Sylvén  []  ( Expert )
Daniel Fast  []  ( Sekreterare )
Niklas Johansson  []  ( Sekreterare )
Malou Larsson Klevhill  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Gröna obligationer (Fi 2016:14)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-12-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:115 Att främja gröna obligationer
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Andersson, fr.o.m. 2016-12-14 t.o.m. 2017-12-31
Sakkunnig : Karl Bergstrand, fr.o.m. 2017-01-31
Sakkunnig : Åsa Sterte, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Björn Bergstrand, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Sara Bergström, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Magnus Emfel, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Lars Lindblom, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Jenny Mannent, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Gunilla Nilsson, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Fredrik Nordström, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Maria Norström, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Thomas Nystedt, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Cecilia Repinski, fr.o.m. 2017-01-31 t.o.m. 2017-06-11
Expert : Cecilia Repinski, fr.o.m. 2017-06-12
Expert : Maria Sunér Fleming, fr.o.m. 2017-01-31
Expert : Jonny Sylvén, fr.o.m. 2017-01-31
Sekreterare : Daniel Fast, fr.o.m. 2017-04-27 t.o.m. 2017-12-17
Sekreterare : Niklas Johansson, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2017-12-15
Sekreterare : Malou Larsson Klevhill, fr.o.m. 2017-01-09 t.o.m. 2018-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman