Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om genomförande av direktivet om intjänande och bevarande av tjänstepension (A 2015:01)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om genomförande av direktivet om intjänande och bevarande av tjänstepension (A 2015:01) [ Avslutad 2016 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 9 ♂ 1 ) :

Birgitta Ågren Böhlin  []  ( Särskild utredare )
Viktoria Bergström  []  ( Expert )
Sara Bratberg  []  ( Expert )
Caroline Johansson  []  ( Expert )
Birgitta Niblaeus  []  ( Expert )
Maria Rasmussen  []  ( Expert )
Hanna Svensson  []  ( Expert )
Nilla Alestig  []  ( Sekreterare )
Anders Odmark  []  ( Sekreterare )
Helena Kristiansson-Torp  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om genomförande av direktivet om intjänande och bevarande av tjänstepension (A 2015:01)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-04-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:51 Villkor för intjänande och bevarande av tjänstepension
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Ågren Böhlin, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-08-17
Expert : Viktoria Bergström, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-06-06
Expert : Sara Bratberg, ämnesråd, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-05-15
Expert : Caroline Johansson, doktorand, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-08-17
Expert : Helena Kristansson-Torp, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-08-17
Expert : Birgitta Niblaeus, ekonomie doktor, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-08-17
Expert : Maria Rasmussen, fr.o.m. 2016-06-07 t.o.m. 2016-08-17
Expert : Hanna Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-03-08 t.o.m. 2016-08-17
Sekreterare : Nilla Alestig, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-08-23
Sekreterare : Anders Odmark, fr.o.m. 2015-09-15 t.o.m. 2016-08-23

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman