Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om åldersgränsen för fastställelse av ändrad könstillhörighet (S 2014:03)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om åldersgränsen för fastställelse av ändrad könstillhörighet (S 2014:03) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 5 ♂ 5 ) :

Lotta Vahlne Westerhäll  []  ( Särskild utredare )
Marie Ek  []  ( Sakkunnig )
Martin Färnsten  []  ( Sakkunnig )
Attila Fazekas  []  ( Expert )
Dennis Jutterström  []  ( Expert )
Jonah Nylund  []  ( Expert )
Torbjörn Odlöw  []  ( Expert )
Elin Olsson  []  ( Expert )
Per-Anders Rydelius  []  ( Expert )
Therese Bäckman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om åldersgränsen för fastställelse av ändrad könstillhörighet (S 2014:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:20
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:91 Juridiskt kön och medicinsk könskorrigering
Medverkande :
Särskild utredare : Lotta Vahlne Westerhäll, professor, fr.o.m. 2014-04-23
Sakkunnig : Marie Ek, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-06-01
Sakkunnig : Martin Färnsten, kansliråd, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Attila Fazekas, överläkare, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Dennis Jutterström, jurist, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Jonah Nylund, projektledare, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Torbjörn Odlöw, universitetslektor, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Elin Olsson, utredare, fr.o.m. 2014-06-01
Expert : Per-Anders Rydelius, professor, fr.o.m. 2014-06-01
Sekreterare : Therese Bäckman, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2014-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman