Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om europeisk kvarstad på bankmedel (Ju 2014:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om europeisk kvarstad på bankmedel (Ju 2014:13) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Lennart Johansson  []  ( Särskild utredare )
Ann-Marie Ahlqvist  []  ( Expert )
Linda Billung  []  ( Expert )
Helena Dandenell  []  ( Expert )
Magdalena Hägg Bergvall  []  ( Expert )
Fredrik Ludwigs  []  ( Expert )
Frank Walterson  []  ( Expert )
Peter Westberg  []  ( Expert )
Linus Videgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om europeisk kvarstad på bankmedel (Ju 2014:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-06-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:85
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, tel. 08-405 90 85 (Videgren)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:54 Europeisk kvarstad på bankmedel
Medverkande :
Särskild utredare : Lennart Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2014-06-12 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Ann-Marie Ahlqvist, verksjurist, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Linda Billung, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Helena Dandenell, advokat, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Magdalena Hägg Bergvall, chefsrådman, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Fredrik Ludwigs, hovrättsråd tillika vice ordförande, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Frank Walterson, ämnesråd, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Expert : Peter Westberg, professor, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2015-06-08
Sekreterare : Linus Videgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-07-14 t.o.m. 2015-07-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman