Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Bolåneutredningen (Ju 2014:04)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Bolåneutredningen (Ju 2014:04) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Jonas Högström  []  ( Särskild utredare )
Catarina Erséus  []  ( Sakkunnig )
Henrik Holmberg  []  ( Sakkunnig )
Malou Larsson Klevhill  []  ( Sakkunnig )
Johanna Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Ulrika Edlund  []  ( Expert )
Robert Emanuelsson  []  ( Expert )
Daniel Liljeberg  []  ( Expert )
Åsa Thalén  []  ( Expert )
Tomas Tetzell  []  ( Expert )
Mats Walberg  []  ( Expert )
Rolf Westerlund  []  ( Expert )
Hedvig Burman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Bolåneutredningen (Ju 2014:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2014-02-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2014:13
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 11014, 404 21 Göteborg, tel. 031-701 53 72
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2015:40 Stärkt konsumentskydd på bolånemarknaden
Medverkande :
Särskild utredare : Jonas Högström, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-02-06 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Catarina Erséus, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Sakkunnig : Henrik Holmberg, kansliråd, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Sakkunnig : Malou Larsson Klevhill, ämnesråd, fr.o.m. 2014-08-01 t.o.m. 2015-04-09
Sakkunnig : Johanna Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2014-07-31
Expert : Ulrika Edlund, jurist, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Robert Emanuelsson, ekonom, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Daniel Liljeberg, chefekonom, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Åsa Thalén, avdelningschef, fr.o.m. 2014-05-06 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Tomas Tetzell, chefsjurist, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Mats Walberg, hovrättsråd, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Expert : Rolf Westerlund, avdelningschef, fr.o.m. 2014-04-14 t.o.m. 2015-04-09
Sekreterare : Hedvig Burman, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-04-03 t.o.m. 2015-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman