Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om utbyggnad av tunnelbanan och ökad bostadsbebyggelse i Stockholms län (N 2013:01)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om utbyggnad av tunnelbanan och ökad bostadsbebyggelse i Stockholms län (N 2013:01) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 2 ♂ 5 ) :

Hans Gunnar Wessberg  []  ( Särskild utredare )
Catharina Håkansson Boman  []  ( Bitr. förhandlingsperson )
Erik Bromander  []  ( Huvudsekreterare )
Peter Andersson  []  ( Sekreterare )
Sven-Åke Eriksson  []  ( Sekreterare )
Anna Modin  []  ( Sekreterare )
Hans Rode  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om utbyggnad av tunnelbanan och ökad bostadsbebyggelse i Stockholms län (N 2013:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Framställan om ny utformning för trängselskatten i Stockhlom
Rapport Överenskommelse om utbyggd tunnelbana för ökad bostadsbebyggelse i Stockholm
Rapport Delrapport, utbyggd tunnelbana för ökad bostadsbebyggelse i Stockhlolm, Avtal om utbyggd tunnelbana för ökad bostadsbebyggelse i Stockholm
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Gunnar Wessberg, ledamot av Europiska revisionsrätten, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09
Biträdande förhandlingsperson : Catharina Håkansson Boman, kommunikations- och organisationskonsult, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09
Huvudsekreterare : Erik Bromander, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-01-31
Sekreterare : Sven-Åke Eriksson, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09
Sekreterare : Anna Modin, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09
Sekreterare : Hans Rode, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2014-07-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman