Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om ekosystemtjänster (M 2013:01)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om ekosystemtjänster (M 2013:01) [ Avslutad 2013 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 6 ♂ 6 ) :

Maria Schultz  []  ( Särskild utredare )
Patrik Brodd  []  ( Sakkunnig )
Mattias Broman  []  ( Sakkunnig )
Lars Espeby  []  ( Sakkunnig )
Elisabet Idar Angelov  []  ( Sakkunnig )
Kerstin Lokrantz  []  ( Sakkunnig )
Michael Löfroth  []  ( Sakkunnig )
Lisa Rydberg  []  ( Sakkunnig )
Petronella Troselius  []  ( Sakkunnig )
Lars Berg  []  ( Huvudsekreterare )
Thomas Hahn  []  ( Sekreterare )
Louise Hård af Segerstad  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om ekosystemtjänster (M 2013:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:4
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:68 Synliggöra värdet av ekosystemtjänster - Åtgärder för välfärd genom biologisk mångfald och ekosystemtjänster
Medverkande :
Särskild utredare : Maria Schultz, fr.o.m. 2013-01-17 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Patrik Brodd, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2010-10-15
Sakkunnig : Lars Espeby, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Elisabet Idar Angelov, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Kerstin Lokrantz, ämnesråd, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Michael Löfroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Lisa Rydberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Sakkunnig : Petronella Troselius, kansliråd, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2013-10-15
Huvudsekreterare : Lars Berg, fr.o.m. 2013-02-04 t.o.m. 2013-10-29
Sekreterare : Thomas Hahn, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-10-15
Sekreterare : Louise Hård af Segerstad, fr.o.m. 2013-01-21 t.o.m. 2013-10-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman