Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Järnvägstrafikutredningen (Ju 2013:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Järnvägstrafikutredningen (Ju 2013:13) [ Avslutad 2015 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 5 ♂ 10 ) :

Svante Johansson  []  ( Särskild utredare )
Susanna Angantyr  []  ( Expert )
Stig-Arne Ankner  []  ( Expert )
Mikael Hjort  []  ( Expert )
Christine Holst  []  ( Expert )
Kurt Hultgren  []  ( Expert )
Åke Lewerentz  []  ( Expert )
Anna Löwenhamn Lundberg  []  ( Expert )
Ann-Kristin Olsson  []  ( Expert )
Tommy Pilarp  []  ( Expert )
Johan Schelin  []  ( Expert )
Robert Westerdahl  []  ( Expert )
Mikael Wågberg  []  ( Expert )
Fredrik Zanetti  []  ( Expert )
Mirja Högström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Järnvägstrafikutredningen (Ju 2013:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-08-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:79
Lokal : Garnisonen, tel. 08-405 98 70
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:26 Tillträde till COTIF 1999
SOU 2015:9 En modern reglering av järnvägstransporter
Medverkande :
Särskild utredare : Svante Johansson, O justitieråd, fr.o.m. 2013-08-29 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Susanna Angantyr, jurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2014-08-31
Expert : Stig-Arne Ankner, konkurrensråd, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Mikael Hjort, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2014-05-26
Expert : Christine Holst, jurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Kurt Hultgren, generalsekreterare, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Åke Lewerentz, t.f. sektionschef, fr.o.m. 2014-09-01 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Anna Löwenhamn Lundberg, verksjurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Ann-Kristin Olsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Tommy Pilarp, förbundsjurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Johan Schelin, docent, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Robert Westerdahl, chefsjurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Mikael Wågberg, chefsjurist, fr.o.m. 2013-09-10 t.o.m. 2015-03-04
Expert : Fredrik Zanetti, rättssakkunnig, fr.o.m. 2014-05-27 t.o.m. 2015-03-04
Sekreterare : Mirja Högström, justitiesekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2015-03-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman