Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Statsskuldsutredningen (Fi 2013:02)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Statsskuldsutredningen (Fi 2013:02) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Kerstin Hessius  []  ( Särskild utredare )
Nebil Aho  []  ( Sakkunnig )
Torbjörn Becker  []  ( Sakkunnig )
Peter Englund  []  ( Sakkunnig )
Per Franzén  []  ( Sakkunnig )
Lars Hörngren  []  ( Sakkunnig )
Malin Omberg  []  ( Sakkunnig )
Åsa Pripp  []  ( Sakkunnig )
Samira Rosén  []  ( Sakkunnig )
Jonas Söderberg  []  ( Sakkunnig )
Sara Bergström  []  ( Sekreterare )
Magnus Dahlberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Statsskuldsutredningen (Fi 2013:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2013-02-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2013:17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:8 Översyn av statsskuldspolitiken
Medverkande :
Särskild utredare : Kerstin Hessius, fr.o.m. 2013-02-14 t.o.m. 2014-02-19
Sakkunnig : Nebil Aho, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Torbjörn Becker, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Peter Englund, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Per Franzén, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Malin Omberg, fr.o.m. 2013-09-03
Sakkunnig : Åsa Pripp, fr.o.m. 2013-03-15
Sakkunnig : Samira Rosén, fr.o.m. 2013-03-15 t.o.m. 2013-09-03
Sakkunnig : Jonas Söderberg, fr.o.m. 2013-03-15
Sekreterare : Sara Bergström, fr.o.m. 2013-03-15 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Magnus Dahlberg, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2013-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman