Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid tre konstnärliga högskolor i Stockholm (U 2012:12)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid tre konstnärliga högskolor i Stockholm (U 2012:12) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Eino Örnfeldt  []  ( Ordförande )
Magnus Aspegren  []  ( Ledamot )
Kristina Axén Olin  []  ( Ledamot )
Efva Lilja  []  ( Ledamot )
Agneta Stark  []  ( Ledamot )
Kerstin Wigzell  []  ( Ledamot )
Lars Burstedt  []  ( Sekreterare )
Anna Lindal  []  ( Sekreterare )
Maria Wilenius  []  ( Sekreterare )
Bo-Erik Gyberg  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid tre konstnärliga högskolor i Stockholm (U 2012:12)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:121
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Eino Örnfeldt, departementsråd, fr.o.m. 2012-12-06 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Magnus Aspegren, rektor, fr.o.m. 2013-01-15 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Kristina Axén Olin, ordförande, fr.o.m. 2013-04-09 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Bo Erik Gyberg, rektor, fr.o.m. 2013-01-15 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Efva Lilja, rektor, fr.o.m. 2013-01-15 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Agneta Stark, ordförande, fr.o.m. 2013-04-09 t.o.m. 2014-03-31
Ledamot : Kerstin Wigzell, ordförande, fr.o.m. 2013-04-09 t.o.m. 2014-03-31
Sekreterare : Lars Burstedt, f.d. högskoledirektör, fr.o.m. 2012-12-11 t.o.m. 2014-03-31
Sekreterare : Anna Lindal, musiker, fr.o.m. 2012-12-11 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Maria Wilenius, kansliråd, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman