Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Processrättsliga konsekvenser på Påföljdsutredningens förslag (Ju 2012:F)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Processrättsliga konsekvenser på Påföljdsutredningens förslag (Ju 2012:F) [ Avslutad 2012 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Tobias Eriksson  []  ( Expert )
Mari Heidenborg  []  ( Expert )
Eva Marie Hellstrand  []  ( Expert )
Björn Malmqvist  []  ( Expert )
Tomas Nilsson  []  ( Expert )
Marie-Louise Ollén  []  ( Expert )
Eva Thunegard  []  ( Expert )
Linda Palmenäs  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Processrättliga konsekvenser på Påföljdsutredningens förslag (Ju 2012:F)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-24
Direktiv för uppdraget, se PM dnr 2012/3351/P
Utredningen har avgett :
Ds 2012:54 Processrättsliga konsekvenser av påföljdsutredningens förslag
Medverkande :
Fredrik Wesäll, hovrättspresident, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Tobias Eriksson, departementsråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Mari Heidenborg, lagman, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Eva Marie Hellstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-08-30 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Björn Malmqvist, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Tomas Nilsson, advokat, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Marie-Louise Ollén, rådman, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Expert : Eva Thunegard, chefsåklagare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Linda Palmenäs, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2013-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman