Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om arvsfrågor i internationella situationer (Ju 2012:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om arvsfrågor i internationella situationer (Ju 2012:13) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 6 ♂ 4 ) :

Anders Eriksson  []  ( Särskild utredare )
Jenny Wulker Roos  []  ( Sakkunnig )
Ulrika Beergrehn  []  ( Expert )
Ulf Bergquist  []  ( Expert )
Linda Conradsson  []  ( Expert )
Torbjörn Gerelius  []  ( Expert )
Michael Hellner  []  ( Expert )
Maarit Jänterä-Jareborg  []  ( Expert )
Mia Reich Sjögren  []  ( Expert )
Dina Gutrad  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om arvsfrågor i internationella situationer (Ju 2012:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:106
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:25 Internationella rättsförhållanden rörande arv
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2012-10-18 t.o.m. 2014-04-30
Sakkunnig : Jenny Wulker Roos, kansliråd, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Ulrika Beergrehn, hovrättsråd tillika vice ordförande, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Ulf Bergquist, advokat, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Linda Conradsson, bankjurist, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Torbjörn Gerelius, rättslig expert, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Michael Hellner, professor, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Maarit Jänterä-Jareborg, professor, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Expert : Mia Reich Sjögren, advokat, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-04-30
Sekreterare : Dina Gutrad, tf. rådman, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2014-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman