Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2012 års ägarlägenhetsutredning (Ju 2012:07)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2012 års ägarlägenhetsutredning (Ju 2012:07) [ Avslutad 2014 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 17 ♂ 16 ) :

Anna-Karin Lundin  []  ( Särskild utredare )
Anders Ahlgren  []  ( Sakkunnig )
Lars Arell  []  ( Sakkunnig )
Johanna Dahlin  []  ( Expert )
Mikael Gulliksson  []  ( Expert )
Håkan Julius  []  ( Expert )
Lars Matton  []  ( Expert )
Annica Montelius  []  ( Expert )
Henrik Roos  []  ( Expert )
Susanna Skogsberg  []  ( Expert )
Johan Svensson  []  ( Expert )
Maria Anvin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2012 års ägarlägenhetsutredning (Ju 2012:07)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2014:33 Från hyresrätt till äganderätt
Medverkande :
Särskild utredare : Anna-Karin Lundin, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2012-05-24 t.o.m. 2014-06-15
Sakkunnig : Anders Ahlgren, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Sakkunnig : Lars Arell, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Johanna Dahlin, jurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Mikael Gulliksson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Håkan Julius, f.d. hyresråd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Lars Matton, jur.kand., fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Annica Montelius, lantmätare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Henrik Roos, sektionschef, fr.o.m. 2013-02-06 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Susanna Skogsberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Johan Svensson, rådman, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Mathias Aronsson, vice vd, fr.o.m. 2012-08-24 t.o.m. 2014-06-04
Ulrika Blomqvist, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-08-28 t.o.m. 2014-06-04
Margareta Brattström, professor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Anders Edmark, fastighetsmäklare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Kristina Gewers, samhällsbyggnadschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Mari Gremlin, jurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2012-11-06
Roger Gustafsson, nationalekonom, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Jens Haggren, verksjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Maria Heymowska, länsbostadsdirektör, fr.o.m. 2012-08-24 t.o.m. 2014-06-04
Blanka Kruljac Rolén, advokat, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Vanja Lycke, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Anna Marcusson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Staffan Moberg, jurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Göran Olsson, verkst. direktör, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2013-08-27
Jenny Paulsson, universitetslektor, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Josephine Slotte, jurist, fr.o.m. 2012-11-07 t.o.m. 2014-06-04
Tomas Tetzell, chefsjurist, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Cecilia Undén, tekniskt råd, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Björn Wellhagen, husbyggnadsexpert, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Rolf Westerlund, enhetschef, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Emma Willcox, lantmätare, fr.o.m. 2012-06-20 t.o.m. 2014-06-04
Sekreterare : Maria Anvin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2012-08-13 t.o.m. 2014-06-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman