Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid Dramatiska institutet och Teaterhögskolan i Stockholm (U 2010:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid Dramatiska institutet och Teaterhögskolan i Stockholm (U 2010:01) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Agneta Stark  []  ( Ordförande )
Astrid Assefa  []  ( Ledamot )
Frida Beckman  []  ( Ledamot )
Karin Bulow Orrje  []  ( Ledamot )
Magnus Florin  []  ( Ledamot )
Olle Jansson  []  ( Ledamot )
Per Lysander  []  ( Ledamot )
Karin Rudefeldt  []  ( Ledamot )
Harald Stjerne  []  ( Ledamot )
Svante Weyler  []  ( Ledamot )
Kerstin Wigzell  []  ( Ledamot )
Eva Borgström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för inrättandet av en ny högskola som omfattar verksamheterna vid Dramatiska institutet och Teaterhögskolan i Stockholm (U 2010:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-01-21
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:8
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Agneta Stark, rektor, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Astrid Assefa, styrelseordförande, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Frida Beckman, student, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Karin Bulow Orrje, student, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Magnus Florin, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Olle Jansson, rektor, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Per Lysander, rektor, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Karin Rudefeldt, lärare, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Harald Stjerne, lärare, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Svante Weyler, styrelseledamot, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Kerstin Wigzell, styrelseordförande, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Eva Borgström, f.d. förvaltningschef, fr.o.m. 2010-06-15 t.o.m. 2011-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman