Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen Bildande av Statens medieråd (Ku 2010:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen Bildande av Statens medieråd (Ku 2010:03) [ Avslutad 2010 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 5 ♂ 4 ) :

Anki Dahlin  []  ( Särskild utredare )
Ann Katrin Agebäck  []  ( Expert )
Ulla Carlsson  []  ( Expert )
Jan Christofferson  []  ( Expert )
Ulf Dalquist  []  ( Expert )
Anna Liljenberg Gullesjö  []  ( Expert )
Lars Olofsson  []  ( Expert )
Martina Wagner  []  ( Expert )
Björn Axelsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen Bildande av Statens medieråd (Ku 2010:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-06-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:64
Lokal : Utredningen Bildande av Statens Medieråd c/o Statens biografbyrå, Box 7728, 103 95 Stockholm, Besöksadress: Regeringsgatan 65, tel. Anki Dahlin 08-243425, Björn Axelsson, Utredningen Bildande av Statens Medieråd, Kulturdepartementet, 103 33 Stockholm, 08-4051203
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Slutredovisning 2010-12-30
Medverkande :
Särskild utredare : Anki Dahlin, direktör, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ann Katrin Agebäck, kanslichef, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ulla Carlsson, professor, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Jan Christofferson, kommittésekreterare, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ulf Dalquist, fil.dr., fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Anna Liljenberg Gullesjö, kansliråd, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Lars Olofsson, administrativ chef, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Martina Wagner, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-06-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Björn Axelsson, fr.o.m. 2010-08-30 t.o.m. 2011-01-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman