: : :

Utredningen om översyn av statens fastighetsförvaltning (Fi 2009:04)

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av statens fastighetsförvaltning (Fi 2009:04) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:31 Staten som fastighetsägare och hyresgäst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 2 ♂ 11 ) :

Sten Olsson  []  ( Särskild utredare )
Johan Appelberg  []  ( Sakkunnig )
Joakim Jägare  []  ( Sakkunnig )
Joachim Waern  []  ( Sakkunnig )
Katja Wahlsten  []  ( Sakkunnig )
Claes Kjellander  []  ( Expert )
Thomas Lindh  []  ( Expert )
Leif Ljungqvist  []  ( Expert )
Monica Lundberg  []  ( Expert )
Bo Netz  []  ( Expert )
Thomas Norell  []  ( Expert )
Per Wardhammar  []  ( Expert )
Roger Pettersson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av statens fastighetsförvaltning (Fi 2009:04)


Beteckning : Fi 2009:04
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2012-02-20
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-05-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:45 och dir. 2010:119
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Olsson, Sten, fr.o.m. 2009-05-14
Sakkunnig : Appelberg, Johan, fr.o.m. 2009-06-11
Sakkunnig : Jägare, Joakim, fr.o.m. 2009-06-11
Sakkunnig : Waern, Joachim, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Wahlsten, Katja, fr.o.m. 2009-06-11 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Kjellander, Claes, fr.o.m. 2009-06-11
Expert : Lindh, Thomas, fr.o.m. 2009-06-11
Expert : Ljungqvist, Leif, fr.o.m. 2009-06-11
Expert : Lundberg, Monica, fr.o.m. 2009-06-11
Expert : Netz, Bo, fr.o.m. 2009-06-11 t.o.m. 2010-06-29
Expert : Norell, Thomas, fr.o.m. 2009-06-11 t.o.m. 2011-03-31
Expert : Wardhammar, Per, fr.o.m. 2009-06-11
Sekreterare : Pettersson, Roger, fr.o.m. 2009-05-14 t.o.m. 2011-04-30

Rapporter

SOU 2011:31Staten som fastighetsägare och hyresgäst

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman