Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om bildandet av Specialpedagogiska skolmyndigheten (U 2008:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om bildandet av Specialpedagogiska skolmyndigheten (U 2008:01) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Greger Bååth  []  ( Särskild utredare )
Christina Dahlberg Skogh  []  ( Expert )
Kjell Hedwall  []  ( Expert )
Lena Hellberg  []  ( Expert )
Merja Strömberg  []  ( Expert )
Patrik Granström  []  ( Sekreterare )
Anders Nordin  []  ( Sekreterare )
Annika Sundström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om bildandet av Specialpedagogiska skolmyndigheten(U 2008:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-02-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:5
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Greger Bååth, generaldirektör, fr.o.m. 2008-02-07 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Christina Dahlberg Skogh, utredare, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Kjell Hedwall, avdelningschef, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Lena Hellberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2008-06-30
Expert : Merja Strömberg, kansliråd, fr.o.m. 2008-02-26 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Patrik Granström, kanslichef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Anders Nordin, bitr. myndighetschef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Annika Sundström, informationschef, fr.o.m. 2008-02-19 t.o.m. 2008-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman