Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsmiljöpolitiska kunskapsrådet (A 2008:02)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsmiljöpolitiska kunskapsrådet (A 2008:02) [ Avslutad 2011 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Eva Vingård  []  ( Ordförande )
Gunnar Ahlborg  []  ( Ledamot )
Jörgen Eklund  []  ( Ledamot )
Irene Jensen  []  ( Ledamot )
Bengt Järvholm  []  ( Ledamot )
Birgitta Södergren  []  ( Ledamot )
Eskil Wadensjö  []  ( Ledamot )
Hans Augustsson  []  ( Expert )
Carin Håkansta  []  ( Expert )
Jan Ottosson  []  ( Expert )
Annika Zika-Viktorsson  []  ( Expert )
Svend Erik Mathiassen  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsmiljöpolitiska kunskapsrådet (A 2008:02)


Beteckning : A 2008:02
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 2012-03-06
Status : Avslutad 2011 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-09-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:101 och dir. 2009:115
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Vingård, Eva, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Ahlborg, Gunnar, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Eklund, Jörgen, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Jensen, Irene, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Järvholm, Bengt, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Södergren, Birgitta, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Ledamot : Wadensjö, Eskil, fr.o.m. 2008-11-05 t.o.m. 2011-09-01
Expert : Augustsson, Hans, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2011-09-01
Expert : Håkansta, Carin, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2011-09-01
Expert : Ottosson, Jan, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2011-09-01
Expert : Zika-Viktorsson, Annika, fr.o.m. 2008-11-17 t.o.m. 2011-09-01
Sekreterare : Mathiassen, Svend Erik, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2011-09-01

Rapporter

SOU 2009:47God arbetsmiljö – framgångsfaktor?
SOU 2009:93Inkluderande arbetsliv
SOU 2011:60Ett nationellt kunskapscentrum för arbetsmiljö – behov och förutsättningar

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman