Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om inrättande av Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden (Ju 2007:10)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om inrättande av Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden (Ju 2007:10) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 5 st. ♀ 2 ♂ 3 ) :

Anders Eriksson  []  ( Särskild utredare )
Marie-Louise Johnsson  []  ( Expert )
Annette Svensson  []  ( Expert )
Peter Waldenström  []  ( Expert )
Joel Brorsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om inrättande av Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden (Ju 2007:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-07-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Eriksson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2007-07-12 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Marie-Louise Johnsson, byrådirektör, fr.o.m. 2007-07-18 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Annette Svensson, administrativ chef, fr.o.m. 2007-07-18 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Peter Waldenström, polisöverintendent, fr.o.m. 2007-07-18 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Joel Brorsson, ämnesråd, fr.o.m. 2007-07-12 t.o.m. 2008-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman