Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Penningtvättsutredningen (Fi 2006:03)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Penningtvättsutredningen (Fi 2006:03) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 7 ♂ 7 ) :

Kjell-Olof Wennström  []  ( Särskild utredare )
Jacob Aspegren  []  ( Sakkunnig )
Carlos Barriuso  []  ( Sakkunnig )
Linda Hedvall  []  ( Sakkunnig )
Tommy Kangasvieri  []  ( Sakkunnig )
Eva-Lena Nebelius  []  ( Sakkunnig )
Monica Rodrigo  []  ( Sakkunnig )
Tomas Tetzell  []  ( Sakkunnig )
Anna Chytraeus  []  ( Expert )
Louise Ekström  []  ( Expert )
Per Eskilsson  []  ( Expert )
Anna-Lena Järvstrand  []  ( Expert )
Vibeke Sylten  []  ( Sekreterare )
Hans Jörgen Hanström  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Penningtvättsutredningen (Fi 2006:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-02-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:17 och dir. 2006:134
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:23 Genomförande av tredje penningtvättsdirektivet
Medverkande :
Särskild utredare : Kjell-Olof Wennström, fr.o.m. 2006-03-06
Sakkunnig : Jacob Aspegren, fr.o.m. 2006-03-16
Sakkunnig : Carlos Barriuso, fr.o.m. 2006-12-04
Sakkunnig : Hans-Jörgen Hanström, fr.o.m. 2006-05-12
Sakkunnig : Linda Hedvall, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2006-11-06
Sakkunnig : Tommy Kangasvieri, fr.o.m. 2006-04-20
Sakkunnig : Eva-Lena Nebelius, fr.o.m. 2006-03-16
Sakkunnig : Monica Rodrigo, fr.o.m. 2006-03-16
Sakkunnig : Tomas Tetzell, fr.o.m. 2006-03-16
Expert : Anna Chytraeus, fr.o.m. 2007-01-18
Expert : Louise Ekström, fr.o.m. 2006-03-16
Expert : Per Eskilsson, fr.o.m. 2006-03-16
Expert : Anna-Lena Järvstrand, fr.o.m. 2006-03-16
Sekreterare : Vibeke Sylten, fr.o.m. 2006-04-03

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman