Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fö 2006:03) om en myndighet för säkerhet och beredskap

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fö 2006:03) om en myndighet för säkerhet och beredskap [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Mats Sjöstrand  []  ( Särskild utredare )
Kristina Bram  []  ( Expert )
Marcus Cato  []  ( Expert )
Mikael Granholm  []  ( Expert )
Fredrik Hassel  []  ( Expert )
Ulrika Johansson  []  ( Expert )
Jenny Timerdal  []  ( Sekreterare )
Göran Zackari  []  ( Expert )
Anders Hermansson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fö 2006:03) om en myndighet för säkerhet och beredskap
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:80 och dir. 2007:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:31 Alltid redo! En ny myndighet mot olyckor och kriser
Medverkande :
Särskild utredare : Mats Sjöstrand, generaldirektör, fr.o.m. 2006-06-29
Expert : Kristina Bram, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Marcus Cato, handläggare, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Mikael Granholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Ulrika Johansson, stabschef, fr.o.m. 2006-09-20
Expert : Jenny Timerdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-20 t.o.m. 2006-11-19
Expert : Göran Zackari, beredskapschef, fr.o.m. 2006-09-20
Sekreterare : Anders Hermansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-01
Sekreterare : Jenny Timerdal, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-20

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman