Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om sanktionslagstiftningen (UD 2005:01)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om sanktionslagstiftningen (UD 2005:01) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 5 st. ♀ 1 ♂ 4 ) :

Annika Brickman  []  ( Särskild utredare )
Magnus Lenefors  []  ( Expert )
Peter Stafverfeldt  []  ( Expert )
Niklas Wågnert  []  ( Expert )
Joakim Hugoson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om sanktionslagstiftningen (UD 2005:01)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-03-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:34 och dir. 2006:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:41 Internationella sanktioner
Medverkande :
Särskild utredare : Annika Brickman, regeringsråd, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-05-08
Expert : Magnus Lenefors, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Peter Stafverfeldt, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-04-26
Expert : Niklas Wågnert, kansliråd, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-04-26
Sekreterare : Joakim Hugoson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2005-04-25 t.o.m. 2006-03-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman