: : :

Skyddsgrundsutredningen (UD 2004:05)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skyddsgrundsutredningen (UD 2004:05) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 6 ♂ 6 ) :

Erik Lempert  []  ( Särskild utredare )
Torbjörn Andersson  []  ( Expert )
Anna Bäckström  []  ( Expert )
Eva Gullfeldt  []  ( Expert )
Gregor Noll  []  ( Expert )
Ellen Ringqvist  []  ( Expert )
Gunnar Sallstedt  []  ( Expert )
Ulrika Sandell  []  ( Expert )
Anders Sundquist  []  ( Expert )
Gerhard Wikrén  []  ( Expert )
Karin Benson  []  ( Sekreterare )
Lisa Hallstedt-Björklund  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skyddsgrundsutredningen (UD 2004:05)


Beteckning : UD 2004:05
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-05
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-09-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:114, dir. 2005:95 och dir. 2006:2
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lempert, Erik, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Andersson, Torbjörn, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Bäckström, Anna, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Gullfeldt, Eva, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Hallstedt Björklund, Lisa, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Noll, Gregor, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Ringqvist, Ellen, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Sandell, Ulrika, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Sundquist, Anders, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Wikrén, Gerhard, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Benson, Karin, fr.o.m. 2004-09-16 t.o.m. 2006-01-31

Rapporter

SOU 2006:6Skyddgrundsdirektivet och svensk rätt
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman