Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en stärkt och tydligare tillsyn inom socialtjänstens område (S 2004:12)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en stärkt och tydligare tillsyn inom socialtjänstens område (S 2004:12) [ Avslutad 2007 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om en stärkt och tydligare tillsyn inom socialtjänstens område (S 2004:12)
Departement: Socialdepartementet
Status: Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande: 2004-12-22
Särskild utredare
Stridsman, Kjell ämnesråd
fr.o.m. 2004-12-22 t.o.m. 2007-11-30
Expert
Carlsson, Lennart restauratör
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Cederlund, Klara rättssakkunnig
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-15
Expert
Forsberg, Björn direktör
fr.o.m. 2005-02-15
Expert
Hartman, Ann-Christin enhetschef
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Isacsson, Gigi handläggare
fr.o.m. 2005-11-21
Expert
Jansson, Petra rättssakkunnig
fr.o.m. 2006-08-15
Expert
Kollander Fållby, Gabriella sekreterare
fr.o.m. 2005-02-15
Expert
Kuritzén, Susanne departementssekreterare
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Laudon, Inger departementssekreterare
fr.o.m. 2005-02-15
Expert
Lindewald, Birgitta utredare
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Pauly, Marie enhetschef
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Pettersson, Gun-Mari länsråd
fr.o.m. 2005-02-15 t.o.m. 2007-04-03
Expert
Silén, Bo socialdirektör
fr.o.m. 2007-04-04
Expert
Tidebeck, Jan-Olof byrådirektör
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Uggla, Astid Nensén ämnesråd
fr.o.m. 2005-02-15
Expert
Widell, Patrik närpolisbefäl
fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-06-30
Expert
Zetterberg Ferngren, Petra departementssekreterare
fr.o.m. 2005-09-18
Expert
Åkesson, Nils direktör
fr.o.m. 2005-02-15
Huvudsekreterare
Knutsson, Gert
fr.o.m. 2005-04-01 t.o.m. 2007-11-30
Sekreterare
Ennefors, Kenneth
fr.o.m. 2005-02-28 t.o.m. 2007-05-06
Sekreterare
Hååg, Karin
fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-05-15
Sekreterare
Ljung, Cecilia
fr.o.m. 2005-08-15 t.o.m. 2007-10-31
Sekreterare
Malmerius, Carolina
fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2005-10-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:178, dir. 2005:87, dir. 2005:93, dir. 2006:98 och dir. 2007:70
Utredningen har avgett
SOU 2006:56 Ansvarsfull servering - fri från diskriminering
SOU 2006:57 En bättre tillsyn av missbrukarvården
SOU 2007:82 Samordnad och tydlig tillsyn av socialtjänsten
Uppdraget är därmed slutfört.