Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Försvarsstyrningsutredningen (Fö 2004:02)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Försvarsstyrningsutredningen (Fö 2004:02) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 28 st. ♀ 14 ♂ 14 ) :

Peder Törnvall  []  ( Särskild utredare )
Bengt Andersson  []  ( Sakkunnig )
Reidar Ljöstad  []  ( Sakkunnig )
Dan Ohlsson  []  ( Sakkunnig )
Roger Pettersson  []  ( Sakkunnig )
Thomas Pålsson  []  ( Sakkunnig )
Helena Andersson  []  ( Expert )
Roland Ekenberg  []  ( Expert )
Lars Eriksson  []  ( Expert )
Ulrica Gradin  []  ( Expert )
Ulrika Johansson  []  ( Expert )
Rita Kerttunen  []  ( Expert )
Maria Lignell Jakobsson  []  ( Expert )
Monica Lundberg  []  ( Expert )
Peter Nordström  []  ( Expert )
Viveca Svensson  []  ( Expert )
Anette Wik  []  ( Expert )
Mats Wikström  []  ( Expert )
Ann Lundberg  []  ( Sekreterare )
Richard Murray  []  ( Sekreterare )
Erica Wass  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Försvarsstyrningsutredningen (Fö 2004:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:12 och dir. 2004:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Skrivelse (2005-04-01) Hyresmodell för försvarets fastigheter
PM (2005-05-01) Beställningsbemyndiganden i försvaret
SOU 2005:92 Styrningen av försvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2004-03-15
Sakkunnig : Bengt Andersson, sakområdeschef, fr.o.m. 2004-06-02
Sakkunnig : Reidar Ljöstad, departementsråd, fr.o.m. 2004-06-02
Sakkunnig : Dan Ohlsson, departementsråd, fr.o.m. 2004-06-02
Sakkunnig : Roger Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-02
Sakkunnig : Thomas Pålsson, direktör, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Helena Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Roland Ekenberg, brigadgeneral, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Lars Eriksson, ekonomidirektör, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Ulrica Gradin, överdirektör, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Ulrika Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Expert : Rita Kerttunen, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Maria Lignell Jakobsson, forskningsledare, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Monica Lundberg, ämnesråd, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Peter Nordström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Viveca Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-02
Expert : Anette Wik, finansdirektör, fr.o.m. 2004-06-02 t.o.m. 2005-08-31
Expert : Mats Wikström, ekonomidirektör, fr.o.m. 2005-09-01
Agneta Gille, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Rolf Gunnarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Berit Jóhannesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Annika Nordgren Christensen, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Rigmor Stenmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Erling Wälivaara, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-06-11
Sekreterare : Ann Lundberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-10-01
Sekreterare : Richard Murray, chefekonom, fr.o.m. 2005-09-01
Sekreterare : Erica Wass, chef för kasinorevisionen, fr.o.m. 2004-03-15 t.o.m. 2005-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman