Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen Förenade anställningar inom högskolan samt hälso- och sjukvården (U 2003:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen Förenade anställningar inom högskolan samt hälso- och sjukvården (U 2003:07) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 7 ♂ 3 ) :

Frank Nordberg  []  ( Särskild utredare )
Ylva Börjesson  []  ( Expert )
Rickard Falkendal  []  ( Expert )
Curt Karlsson  []  ( Expert )
Inger Magnusson Huldt  []  ( Expert )
Karin Rehnman  []  ( Expert )
Kerstin Sjöberg  []  ( Expert )
Petra Zetterberg Ferngren  []  ( Expert )
Ulla Östervall  []  ( Expert )
Camilla Karlsson  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen Förenade anställningar inom högskolan samt hälso- och sjukvården (U 2003:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-05-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:78 och dir. 2003:177
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:42 Lärare, forskare och läkare - tre kompetenser i en befattning
Medverkande :
Särskild utredare : Frank Nordberg, fr.o.m. 2003-05-15 t.o.m. 2004-04-18
Expert : Ylva Börjesson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Rickard Falkendal, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Curt Karlsson, universitetsdirektör, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Inger Magnusson Huldt, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Karin Rehnman, ombudsman, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Expert : Ulla Östervall, f.d. personalchef, fr.o.m. 2003-11-11 t.o.m. 2004-04-13
Assistent : Camilla Karlsson, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-04-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman