Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsgrupp med uppgift att genomföra en översyn av läkemedelsreklam (S 2003:B) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsgrupp med uppgift att genomföra en översyn av läkemedelsreklam (S 2003:B) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 6 ♂ 6 ) :

Björn Reuterstrand  []  ( Ordförande )
Björn Beerman  []  ( Ledamot )
Birgitta Bratthall  []  ( Ledamot )
Torsten Brink  []  ( Ledamot )
Ulrica Dyrke  []  ( Ledamot )
Hans Hagelin  []  ( Ledamot )
Bo Lindström  []  ( Ledamot )
Mikael Malmberg  []  ( Ledamot )
Helena Nilsson  []  ( Sekreterare )
Anna-Maria Åslundh-Nilsson  []  ( Ledamot )
Marie-Jeanette Axélius  []  ( Ledamot )
Helen Svensson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsgrupp med uppgift att genomföra en översyn av läkemedelsreklam(S 2003:B)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-07-07
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2004:13 Formerna för den framtida läkemedelsreklamen
Medverkande :
Ordförande : Björn Reuterstrand, rättschef, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Marie-Jeanette Axelius, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Björn Beerman, professor, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Birgitta Bratthall, kansliråd, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Torsten Brink, jurist, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Hans Hagelin, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Bo Lindström, verksjurist, fr.o.m. 2004-02-14
Ledamot : Mikael Malmberg, byrådirektör, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Helena Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Helene Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-07-01
Ledamot : Anna-Maria Åslundh-Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2003-07-01 t.o.m. 2004-02-13
Sekreterare : Helena Nilsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-07-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman