Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen för översyn av studiehjälpen (U 2002:05)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen för översyn av studiehjälpen (U 2002:05) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 5 ♂ 3 ) :

Anita Gradin  []  ( Särskild utredare )
Robert Modlitba  []  ( Sakkunnig )
Jan Andréasson  []  ( Expert )
Catharina Bäck  []  ( Expert )
Malin Larsson  []  ( Expert )
Frank Nordberg  []  ( Huvudsekreterare )
Ann-Charlotte Mc Charthy  []  ( Assistent )
Ann Eva Askensten  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen för översyn av studiehjälpen (U 2002:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-27
Direktiv för för utredningen, se dir. 2002:47 och dir. 2002:149
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:28 Ekonomiskt stöd vid ungdomsstudier
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Gradin, f.d. kommissionären, fr.o.m. 2002-04-12 t.o.m. 2003-03-31
Sakkunnig : Robert Modlitba, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-14 t.o.m. 2003-03-12
Expert : Jan Andréasson, regelstrateg, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2003-03-12
Expert : Ann-Eva Askensten, enhetschef, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2003-03-12
Expert : Catharina Bäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-10 t.o.m. 2003-03-12
Expert : Malin Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-14 t.o.m. 2003-03-31
Huvudsekreterare : Frank Nordberg, chefsjurist, fr.o.m. 2002-04-23 t.o.m. 2003-05-14
Assistent : Ann-Charlotte Mc Charthy, fr.o.m. 2002-04-23 t.o.m. 2003-04-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman