Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Byggkommissionen (Fi 2002:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Byggkommissionen (Fi 2002:01) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Lars Eric Ericsson  []  ( Ordförande )
Peter Delden  []  ( Ledamot )
Lars-Erik Liljelund  []  ( Ledamot )
Ann-Christin Nykvist  []  ( Ledamot )
Mats Sjöstrand  []  ( Ledamot )
Ines Uusmann  []  ( Ledamot )
Olle Högrell  []  ( Sekreterare )
Åsa Ärlebrant  []  ( Sekreterare )
Sonny Modig  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Byggkommissionen (Fi 2002:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:115 Skärpning gubbar! - om konkurrensen, kvaliten, kostnaderna och kompetensen i byggsektorn
Medverkande :
Ordförande : Lars Eric Ericsson, fr.o.m. 2002-02-22 t.o.m. 2002-12-18
Ledamot : Peter Delden, fr.o.m. 2002-10-22 t.o.m. 2002-12-18
Ledamot : Lars-Erik Liljelund, fr.o.m. 2002-02-22 t.o.m. 2002-12-18
Ledamot : Ann-Christin Nykvist, fr.o.m. 2002-02-22 t.o.m. 2002-10-20
Ledamot : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2002-02-22 t.o.m. 2002-12-18
Ledamot : Ines Uusmann, fr.o.m. 2002-02-22 t.o.m. 2002-12-18
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2002-06-15 t.o.m. 2002-10-15
Sekreterare : Åsa Ärlebrant, fr.o.m. 2002-05-31 t.o.m. 2002-11-30
Bitr. sekreterare : Sonny Modig, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2002-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman