Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Skolreformutredningen (Fö 2002:02)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skolreformutredningen (Fö 2002:02) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 5 ♂ 6 ) :

Janne Carlsson  []  ( Särskild utredare )
Roger Pettersson  []  ( Sakkunnig )
Maria Wikberg  []  ( Sakkunnig )
Elisabeth André Turlind  []  ( Expert )
Karin Eriksson-Kurkiewicz  []  ( Expert )
Eva Fors  []  ( Expert )
Jan Erik Jakobsson  []  ( Expert )
Conny Ling  []  ( Expert )
Bo Ljung  []  ( Expert )
Barbro Molander  []  ( Expert )
Sven Rudberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skolreformutredningen (Fö 2002:02)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:41 och dir. 2002:127
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:43 Ett reformerat skolsystem för Försvarsmakten
Medverkande :
Särskild utredare : Janne Carlsson, professor, fr.o.m. 2002-03-14
Sakkunnig : Roger Pettersson, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-30
Sakkunnig : Maria Wikberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Elisabeth André Turlind, forskningsledare, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Karin Eriksson-Kurkiewicz, major, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Eva Fors, utbildningsdirektör, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Jan Erik Jakobsson, överste, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Conny Ling, överstelöjtnant, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Bo Ljung, laborator, fr.o.m. 2002-06-17
Expert : Barbro Molander, verksjurist, fr.o.m. 2003-01-23
Sekreterare : Sven Rudberg, kommendör, fr.o.m. 2002-05-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman