Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för inrättande av ett familjemedicinskt institut (S 2001:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för inrättande av ett familjemedicinskt institut (S 2001:07) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 3 ♂ 4 ) :

Göran Sjönell  []  ( Ordförande )
Heléne Dahl Fransson  []  ( Ledamot )
Leif Lundquist  []  ( Ledamot )
Kent Löfgren  []  ( Ledamot )
Kerstin Sjöberg  []  ( Ledamot )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Svante Pettersson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för inrättande av ett familjemedicinskt institut (S 2001:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-11-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:94
Slutrapport lämnad till regeringen den 3 april 2002.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Sjönell, medicine doktor, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Heléne Dahl Fransson, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Leif Lundquist, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Kent Löfgren, förbundssekreterare, fr.o.m. 2001-11-15
Ledamot : Kerstin Sjöberg, utredare, fr.o.m. 2001-11-15
Expert : Astrid Nensén Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-15
Sekreterare : Svante Pettersson, områdeschef, fr.o.m. 2001-11-15 t.o.m. 2002-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman