Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om radon i bostäder (M 1999:02)

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om radon i bostäder (M 1999:02) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 8 ♂ 5 ) :

Susanna Skogsberg  []  ( Särskild utredare )
Lennart Berndtsson  []  ( Sakkunnig )
Ampo Hoff  []  ( Sakkunnig )
Kenneth Kanckos  []  ( Sakkunnig )
Solveig Larsen  []  ( Sakkunnig )
Gunnar Norell  []  ( Sakkunnig )
Gun-Britt Solberg  []  ( Sakkunnig )
Peter Broström  []  ( Expert )
Cajsa Elferson  []  ( Expert )
Eva Gabrielsson  []  ( Expert )
Ann Thuvander  []  ( Expert )
Bertil Clavensjö  []  ( Sekreterare )
Petronella Berg  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om radon i bostäder (M 1999:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-02
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:102 och dir. 2000:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:7 Radon, förslag till statliga insatser mot radon
Medverkande :
Särskild utredare : Susanna Skogsberg, fr.o.m. 1999-12-06
Sakkunnig : Lennart Berndtsson, civilingenjör, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Ampo Hoff, projektledare, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Kenneth Kanckos, chefsjurist, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Solveig Larsen, teknikansvarig, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Gunnar Norell, teknikansvarig, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Gun-Britt Solberg, ombudsman, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Peter Broström, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Cajsa Elferson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-08-31
Expert : Eva Gabrielsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-07-01 t.o.m. 2001-01-31
Expert : Ann Thuvander, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-09-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Bertil Clavensjö, byggnadsingenjör, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2001-01-31
Bitr. sekreterare : Petronella Berg, nationalekonom, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman