: : :

Östersjöhandelskommittén (N 1997:07)

Offentlig utredning under Närings- och handelsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Östersjöhandelskommittén (N 1997:07) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Närings- och handelsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:53 Ta vara på möjligheterna i Östersjöregionen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 4 ♂ 10 ) :

Leif Pagrotsky  []  ( Ordförande )
Hans Blücher  []  ( Ledamot )
Mats Gabrielsson  []  ( Ledamot )
Ulla Holm  []  ( Ledamot )
Ulf Larsson  []  ( Ledamot )
Sture Lindmark  []  ( Ledamot )
Eva Nilsson  []  ( Ledamot )
Ingemar Nilsson  []  ( Ledamot )
Christina Nordin  []  ( Ledamot )
Anders Sahlén  []  ( Sakkunnig )
Nina Brunstedt  []  ( Expert )
Bengt Lundborg  []  ( Expert )
Nils-Erik Schyberg  []  ( Expert )
Per Olov Nützmann  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Östersjöhandelskommittén (N 1997:07)


Beteckning : N 1997:07
Departement : Närings- och handelsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-10-09
Direktiv för se dir. 1997:114.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Pagrotsky, Leif, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Blücher, Hans, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Gabrielsson, Mats, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Holm, Ulla, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Larsson, Ulf, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Lindmark, Sture, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Nilsson, Eva, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Nilsson, Ingemar, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Ledamot : Nordin, Christina, fr.o.m. 1997-10-09 t.o.m. 1998-04-16
Sakkunnig : Sahlén, Anders, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1998-04-16
Expert : Brunstedt, Nina, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1998-04-16
Expert : Lundborg, Bengt, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1998-04-16
Expert : Schyberg, Nils-Erik, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1998-04-16
Sekreterare : Nützmann, Per Olov, fr.o.m. 1997-10-20 t.o.m. 1998-04-13

Rapporter

SOU 1998:53Ta vara på möjligheterna i
Östersjöregionen
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman