Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Rådet för utveckling av statsförvaltningen (Fi 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Rådet för utveckling av statsförvaltningen (Fi 1997:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Finansdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 5 ♂ 8 ) :

Erik Åsbrink  []  ( Ordförande )
Claes Ljungh  []  ( Vice ordförande )
Inga-Britt Ahlenius  []  ( Ledamot )
Agneta Dreber  []  ( Ledamot )
Boel Flodgren  []  ( Ledamot )
Sten Heckscher  []  ( Ledamot )
Jörgen Holgersson  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Billy Ohlsson  []  ( Ledamot )
Kristina Persson  []  ( Ledamot )
Michael Sohlman  []  ( Ledamot )
Anitra Steen  []  ( Ledamot )
Peder Törnvall  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Rådet för utveckling av statsförvaltningen (Fi 1997:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1996-12-05
Vid regeringssammanträdet 2000-01-27 beslöts att lägga ned rådet.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Erik Åsbrink, statsråd
Vice ordförande : Claes Ljungh, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Inga-Britt Ahlenius, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Agneta Dreber, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Boel Flodgren, professor, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Sten Heckscher, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Jörgen Holgersson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lennart Nilsson, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Billy Ohlsson, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Kristina Persson, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Michael Sohlman, direktör, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Anitra Steen, departementsråd, fr.o.m. 1997-03-12
Ledamot : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1997-03-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman