: : :

Särskild utredare (A 1997:03) EU:s utvidgning: konsekvenserna av personers fria rörlighet m.m.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Särskild utredare (A 1997:03) EU:s utvidgning: konsekvenserna av personers fria rörlighet m.m. [ Avslutad 1997 ]

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:18
Betänkande av utredningen :

SOU 1997:153
Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 7 ♂ 13 ) :

Göran Sandler  []  ( Sakkunnig )
Anders Bäckström  []  ( Sekreterare )
Sven Olsson  []  ( Sekreterare )
Per Lundborg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Särskild utredare (A 1997:03) EU:s utvidgning: konsekvenserna av personers fria rörlighet m.m.


Beteckning : A 1997:03
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:18.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
0

Sammansättning


Gonäs, Lena, fr.o.m. 1997-03-01 t.o.m. 1997-11-30
Sakkunnig : Sandler, Göran, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1997-11-18
Almström, Bjarne, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Batljan, Ilija, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Dirke, Lars, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Eriksson, Christer, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1997-11-18
Hultgård, Anna-Lena, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-08-31
Lind, Anna, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Magnusson, Lars, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Olausson, Erland, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Przedpelska, Monika, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Sterte, Lena, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Stålsby, Anders, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Westerlund, Uno, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Åhlin, Agneta, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Ödman, Kertin, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Österberg, Kim, fr.o.m. 1997-05-01 t.o.m. 1997-11-18
Sekreterare : Bäckström, Anders, fr.o.m. 1997-04-01 t.o.m. 1997-08-01
Sekreterare : Olsson, Sven, fr.o.m. 1997-04-23 t.o.m. 1997-11-30
Sekreterare : Lundborg, Per, fr.o.m. 1997-09-01

Rapporter

SOU 1997:153Arbetskraftens fria rörlighet
- trygghet och jämställdhet + Bilagedel.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman