Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fi 1995:20) om statlig upplåning

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fi 1995:20) om statlig upplåning [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1995:145 Utredning om statlig upplåning

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1997:66 Statsskuldspolitiken [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 1 ♂ 9 ) :

Martin Falk  []  ( Expert )
Lars Hörngren  []  ( Expert )
Per-Olof Jönsson  []  ( Expert )
Jonas Lind  []  ( Expert )
Kerstin Mitlid  []  ( Expert )
Johan Molin  []  ( Expert )
Staffan Viotti  []  ( Expert )
Torbjörn Becker  []  ( Sekreterare )
Anders Paalzow  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fi 1995:20) om statlig upplåning


Beteckning : Fi 1995:20
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-05
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:145.
Lokal :
0

Sammansättning


Englund, Peter, fr.o.m. 1995-11-16
Expert : Falk, Martin, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1997-03-16
Expert : Hörngren, Lars, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Jönsson, Per-Olof, fr.o.m. 1996-10-23 t.o.m. 1996-06-11
Expert : Lind, Jonas, fr.o.m. 1996-01-18 t.o.m. 1996-10-22
Expert : Mitlid, Kerstin, fr.o.m. 1996-01-18
Expert : Molin, Johan, fr.o.m. 1997-03-17
Expert : Viotti, Staffan, fr.o.m. 1996-06-12
Sekreterare : Becker, Torbjörn, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-30
Sekreterare : Paalzow, Anders, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-30

Rapporter

SOU 1997:10Statsskuldspolitiken
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman