Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Ubåtskommissionen (Fö 1995:04)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Ubåtskommissionen (Fö 1995:04) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:135 Ubåtsfrågan 1981-1994 [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 2 ♂ 5 ) :

Hans G. Forsberg  []  ( Ordförande )
Anna Christensen  []  ( Ledamot )
Kerstin Fredga  []  ( Ledamot )
Göran Grimvall  []  ( Ledamot )
Curt Persson  []  ( Ledamot )
Bengt Wallroth  []  ( Huvudsekreterare )
Ingvar Åkesson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Ubåtskommissionen (Fö 1995:04)


Beteckning : Fö 1995:04
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:21.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Forsberg, Hans G, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Christensen, Anna, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Fredga, Kerstin, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Grimvall, Göran, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-01-29
Ledamot : Persson, Curt, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-01-29
Huvudsekreterare : Wallroth, Bengt, fr.o.m. 1995-02-23 t.o.m. 1996-02-15
Sekreterare : Åkesson, Ingvar, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1995-12-31

Rapporter

SOU 1995:135Ubåtsfrågan 1981-1984
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman