Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén för översyn av studiestödssystemet (U 1994:13)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén för översyn av studiestödssystemet (U 1994:13) [ Avslutad 1996 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 6 ♂ 14 ) :

Lennart Bodström  []  ( Ordförande )
Rune Backlund  []  ( Ledamot )
Lars F. Eklund  []  ( Ledamot )
Tomas Eneroth  []  ( Ledamot )
Ulf Kristersson  []  ( Ledamot )
Ewa Larsson  []  ( Ledamot )
Arne Mellqvist  []  ( Ledamot )
Elisabeth Persson-Grip  []  ( Ledamot )
Lena Sandlin  []  ( Ledamot )
Rose-Marie Segersson  []  ( Ledamot )
Ola Ström  []  ( Ledamot )
Charlotta Gustafsson  []  ( Sakkunnig )
Robert Eriksson  []  ( Expert )
Anders Franzén  []  ( Huvudsekreterare )
Göran Svanfeldt  []  ( Huvudsekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén för översyn av studiestödssystemet (U 1994:13)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir 1994:148, tilläggsdir. 1995:157.
Utredningen har avgett :
SOU 1996:90 Sammanhållet studiestöd. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lennart Bodström, f.d. utrikes- och, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Rune Backlund, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Lars F. Eklund, forskare, fr.o.m. 1995-04-04 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Tomas Eneroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Ulf Kristersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Ewa Larsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Arne Mellqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Elisabeth Persson-Grip, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Lena Sandlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Ledamot : Rose-Marie Segersson, lärare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-04-04
Ledamot : Ola Ström, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-06-19
Sakkunnig : Charlotta Gustafsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-06-19
Expert : Robert Eriksson, professor, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-19
Huvudsekreterare : Anders Franzén, sakkunnig, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1996-06-22
Huvudsekreterare : Göran Svanfeldt, sakkunnig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-03-31
Jan Andréasson, enhetschef, fr.o.m. 1995-09-18 t.o.m. 1996-06-22
Gabriella Hansson, f.d. avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-22
Torbjörn Lindqvist, utredare, fr.o.m. 1995-03-01 t.o.m. 1996-06-22
Anders Lönn, fr.o.m. 1995-09-04 t.o.m. 1996-06-22
Christian Sjöstrand, verksjurist, fr.o.m. 1995-10-16 t.o.m. 1996-06-15
Göran Svanfeldt, sakkunnig, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1996-06-22

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman