Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ylva Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Ylva Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ylva Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ylva Eriksson medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om fritt val av hjälpmedel (S 2011:02) [ Avslutad 2011 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om fritt val av hjälpmedel (S 2011:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:77 Hjälpmedel - ökad delaktighet och valfrihet.
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Bergh, chefsjurist, fr.o.m. 2001-02-04
Sakkunnig : Maria Boschnakova, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Malin Ekman Aldén, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-22
Sakkunnig : Ylva Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Sakkunnig : Szilárd Rado, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Ingalill Björquist, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Lars-Erik Gotthard, inspektör, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Expert : Anna Hagersten, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22
Expert : Pelle Kölhed, ordförande, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Ann Lund, utredare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Josefin Nilsson, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Olle Olsson, handläggare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Jan-Peter Strömgren, ordförande, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Sofie Tängman, inspektör, fr.o.m. 2011-09-22
Expert : Irene Vasberg, kvalitetssamordnare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Anders Wennerberg, vice vd, fr.o.m. 2011-04-01
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:7 Fritt val av hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:77 Hjälpmedel – ökad delaktighet och valfrihet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om svenskt rättsväsende i internationella uppdrag (Ju 2008:17) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om svenskt rättsväsende i internationellauppdrag (Ju 2008:17)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-12-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:155
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:76 Svenskt rättsväsende i internationella uppdrag, m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Krister Thelin, hovrättslagman, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Jörgen Holmlund, polisöverintendent, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Annika Sehlstedt, expert, fr.o.m. 2009-01-09 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Anette von Sydow, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-01-12 t.o.m. 2009-09-30
Expert : Erik Wennerström, ämnesråd, fr.o.m. 2008-12-18 t.o.m. 2009-09-30
Sekreterare : Karin Kjellgren, hovättsassessor, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2009-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:76 Svenskt rättsväsende i internationella uppdrag, m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion för hushållen (Jo 2004:01) [ Avslutad 2005 ]
Utredningen En handlingsplan för hållbar konsumtion - för hushållen (Jo 2004:01)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:119 Hållbara laster. Konsumtion för en ljusare framtid
SOU 2005:51 Bilen, biffen, bostaden. Hållbara laster - smartare konsumtion
Medverkande :
Särskild utredare : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-03-18
Expert : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-08-15 t.o.m. 2004-12-15
Ordförande : Stefan Edman, fr.o.m. 2004-09-15
Helen Ågren, kansliråd, SB, fr.o.m. 2004-09-15
Sara Aulin, departementssekreterare, UD, fr.o.m. 2004-09-15
Ylva Eriksson, departementssekreterare, S, fr.o.m. 2004-09-15
Britta Ahnmé Kågerman, departementsråd, Jo, fr.o.m. 2004-09-15
Gunilla Blomquist, departementssekreterare, M, fr.o.m. 2004-09-15
Herbert Silbermann, departementssekreterare, N, fr.o.m. 2004-09-15
Gunnar Ågren, generaldirektör, Folkhälsoinstitutet, fr.o.m. 2004-09-15
Pia Enochsson, generaldirektör, Myndigheten för skolutveckling, fr.o.m. 2004-09-15
Per Nilsson, generaldirektör, Ungdomsstyrelsen, fr.o.m. 2004-09-15
Anita Aspegren, enhetschef, Konsumentverket, fr.o.m. 2004-09-15
Ragnar Unge, verkst. direktör, SIS Miljömärkning, fr.o.m. 2004-09-15
Eva Smith, avdelningschef, Naturvårdsverket, fr.o.m. 2004-09-15
Jan-Erik Ljusberg, stf. generaldirektör, Konkurrensverket, fr.o.m. 2004-09-15
Torbjörn Lundqvist, docent, Institutet för framtidsstudier, fr.o.m. 2004-09-15
Svante Axelsson, miljöekonom och generalsekreterare, SNF, fr.o.m. 2004-09-15
Alice Bah Kuhnke, generalsekreterare, Föreningen Rättvisemärkt, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Fidjeland, biolog, Svenska Kommun och landstingsförbundet, fr.o.m. 2004-09-15
Stefan Fölster, chefsekonom, Svenskt Näringsliv, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Jonsson, ordförande, Miljöförbundet Jordens Vänner, fr.o.m. 2004-09-15
Wanja Lundby-Wedin, ordförande, LO, fr.o.m. 2004-09-15
Inger Soldéus, miljöansvarig, Svensk Handel, fr.o.m. 2004-09-15
Lena Söderberg, verkst. direktör, KRAV, fr.o.m. 2004-09-15
Amelia Adamo, verkst. direktör och chefredaktör, Amelia, fr.o.m. 2004-09-15
Sven-Olof Bodenfors, senior advisor, Forsman & Bodenfors, fr.o.m. 2004-09-15
Anna Bråkenhielm-Carrfors, verkst. direktör, Strix, fr.o.m. 2004-09-15
Birgitta Johansson-Hedberg, verkst. direktör, Lantmännen, fr.o.m. 2004-09-15
Allan Larsson, professor och fd. statsråd, fr.o.m. 2004-09-15
Göran Rosenberg, journalist, fr.o.m. 2004-09-15
Anders Wadeskog, statistiker, fr.o.m. 2004-09-15
Owe Wikström, professor, fr.o.m. 2004-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
LSS-kommittén (S 2004:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:100 På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans - ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73 Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77 Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Medverkande :
Ordförande : Jan EU-parlamentariker Andersson, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Kenneth Johansson, ordförande i socialutskottet, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Gunnar Björk, f.d. landshövding, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Anne Marie Brodén, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Gun Carlestam Levin, kommunpolitiker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Linnéa Darell, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Helén Edlund, företagare, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Bo Frank, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hans Hoff, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Kenneth Johansson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Magnus Johansson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Margreth Johnsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Anders Lago, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Paul Lindquist, kommunalråd, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Monalisa Norrman, landstingsstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Rolf Olsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Karin Bergh, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Andreas Giaver, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Hans Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Hanna Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-04
Expert : Gerd Andén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peter Brusén, enhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Carina Burguete, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Malin Dahlberg Markstedt, koordinator, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Vilhelm Ekensteen, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ken Gammelgård, utredare, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Christina Janzon, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Anna Karlsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Sandra Lindfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Eva Nordin Olson, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Clas Olsson, direktör, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Lena Retzius, ombudsman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Bengt Siesing, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sven Sjöberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Claes Tjäder, avdelningschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Kent Axelsson, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Cecilia Ek, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Linda Gustafsson, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman