Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulrika Lindblom

Sök kontaktuppgifter till Ulrika Lindblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulrika Lindblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulrika Lindblom medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om barns säkerhet i förskolan (U 2012:03) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om barns säkerhet i förskolan (U 2012:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:36 och dir. 2012:87
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:26 Fri att leka och lära - ett målinriktat arbete för barns ökade säkerhet i förskolan
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Karlsbro, jur.kand., fr.o.m. 2012-04-20 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Maria Antonsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Vanessa Bonsib, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Anna Holmqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-12-04 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Ulrika Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2012-12-03
Expert : Christer Tofténius, ämnesråd, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Expert : Ulf Walther, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-10-02 t.o.m. 2013-04-15
Sekreterare : Cecilia Hanö, rådman, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Maria Nilson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2013-04-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:36 Barns säkerhet i förskolan [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:87 Tilläggsdirektiv till Barns säkerhet i förskolan (U 2012:03) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Utredningen om tobaksförsäljning (S 2008:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:29 och dir. 2008:147
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 2008-05-01
Expert : Mats Rikspolisstyrelsen Hjelmgren, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Carin Socialdepartementet Jahn, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Jonas Finansdepartementet Jarefors, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Per Justitiedepartementet Lennerbrandt, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Ulrika Socialdepartementet Lindblom, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Helena Finansdepartementet Linde, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Maria Statens Svelander, folkhälsoinstitut, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Fredrik En Söderhielm, rökfri generation, fr.o.m. 2008-06-01
Expert : Staffan Sveriges Kommuner Wikell, och Landsting, fr.o.m. 2008-06-01
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-19 t.o.m. 2009-03-18
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:23 Olovlig tobaksförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om genomförande av WHO:s ramkonvention om tobakskontroll m.m. (S 2003:14) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om genomförande av WHO:s ramkonvention om tobakskontroll m.m. (S 2003:14)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-18
Direktiv för utredningen se, dir. 2003:168 och dir. 2004:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:88 Tobakskontroll i internationellt perspektiv
Medverkande :
Särskild utredare : Susanne Billum, regeringsråd, fr.o.m. 2004-02-01
Sakkunnig : Monica Falck, kansliråd, fr.o.m. 2004-02-01
Sakkunnig : Ulrika Lindblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-02-01
Sekreterare : Lars I. Magnusson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:88 Tobakskontroll i internationellt perspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman