Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulf Wickström

Sök kontaktuppgifter till Ulf Wickström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulf Wickström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulf Wickström medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om ersättning vid vissa fall av rådighetsinskränkningar (M 2012:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:59
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:59 Ersättning vid rådighetsinskränkningar - vilka fall omfattas av 2 kap. 15 § tredje stycket regeringsformen och när ska ersättning lämnas?
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Dirke, hovrättslagman, fr.o.m. 2012-05-31 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Bjällås, f.d. hovrättslagman, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Dahlsjö, f.d. fastighetsråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Lovisa Hagberg, miljöpolicyrådgivare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anders Hallberg, försvarsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Per Hallström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Bo Lundin, enhetschef, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Anna Meyrowitsch, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Torgny Norberg, kammarråd, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Gilbert Nordenswan, jur.kand., fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Helena Rosén, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-10-08 t.o.m. 2013-08-31
Sekreterare : Evelina Sandgren, fr.o.m. 2012-09-24 t.o.m. 2013-09-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Vattenverksamhetsutredningen (M 2012:01) [ Avslutad 2014 ] [ Expert ]
Vattenverksamhetsutredningen (M 2012:01)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2014
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-04-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2012:29, dir. 2012:60 och dir, 2013:37
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:89 4 kap. 6 § miljöbalken
SOU 2013:69 Ny tid ny prövning - förslag till ändrade vattenrättsliga regler
SOU 2014:35 I vått och torrt - förslag till ändrade vattenrättsliga regler
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Löv, hovrättsråd, fr.o.m. 2012-04-04 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Helena André, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Kristin Andreasson, lantmätare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Karolina Ardesjö Lundén, advokatfiskal, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Anette Björlin, fr.o.m. 2013-12-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Christer Borg, ordförande, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Tina Buckland, fil.dr., fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Joanna Cornelius, miljöjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Keijo Ekelund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Anna Forslund, sötvattenexpert, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2013-11-30
Expert : Katarina Jacobson, handläggare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Tomas Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Walter Johansson, sakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Bengt Jonsson, miljöråd, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Anna Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Joakim Kruse, bitr. vatenvårdsdirektör, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Helene Lager, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Anna Marcusson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Roland Norlén, sakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Erika Palmheden, verksjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2012-11-18
Expert : Anna Peters, handläggare, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Lennart Sorby, enhetschef, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Ingrid Svedinger, ämnesråd, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Göran Stenman, rådman, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Harald Troive, verksjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Kristian Wennberg, enhetschef, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Ulf Wickström, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Gun Åhrling-Rundström, sakkunnig, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Expert : Björn Åsgård, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-06-04
Sekreterare : Li Brismo, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2014-06-15
Sekreterare : Kristina Dreijer, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2014-05-31
Sekreterare : Christina Ericson, fr.o.m. 2013-08-19 t.o.m. 2014-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om miljöbestämmelser för jordbruksföretag och djurhållning (L 2011:02) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]
Utredningen om miljöbestämmelser för jordbruksföretag och djurhållning (L 2011:02)
Departement : Landsbygdsdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-06-09
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:49 och dir. 2012:75
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:5 Djurhållning och miljön - hantering av risker och möjligheter med stallgödsel
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Huhtasaari, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2012-10-31
Särskild utredare : Christina Huhtasaari, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-01-31
Expert : Nils Alesund, handläggare, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Kajsa Berggren, enhetschef, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2012-03-16
Expert : Jerker Forsell, kansliråd, fr.o.m. 2012-06-15
Expert : Emelie Hansson, sakkunnig, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Sofia Hedelius Bruu, miljöjurist, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Arne Joelsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Anna Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Tobias Olsson, enhetschef, fr.o.m. 2011-10-06 t.o.m. 2012-03-15
Expert : Roger Sedin, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-06 t.o.m. 2012-06-14
Expert : Mona Strandmark, agronom, fr.o.m. 2012-03-16
Expert : Ingrid Svedinger, ämnesråd, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Björn Telenius, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-10-06 t.o.m. 2012-03-15
Expert : Ulf Wickström, jur.kand., fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Roger Wikström, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Charlotta Zetterberg, docent miljörätt, fr.o.m. 2011-10-06
Expert : Conny Öhman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-10-06
Sekreterare : Mattias Henriksson, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Christina Huhtasaari, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Ida Lindblad-Hammar, fr.o.m. 2011-08-11 t.o.m. 2013-02-15
Sekreterare : Stig Widell, fr.o.m. 2011-09-15 t.o.m. 2012-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07) [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen om reglering av industriutsläpp (M 2010:07)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:86 Bättre miljö - minskade utsläpp
Medverkande :
Särskild utredare : Ulla Bergendal, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-21 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Oscar Alrik, miljörättsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Mårten Bengtsson, advokat, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Margaretha Berg, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Kerstin Blom Bokliden, handläggare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Jan Darpö, professor, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Pia Eriksson, jurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : David Granberg, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Ulrik Johansson, bolagsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna Kessling, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Lena Nilsson, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Erik Nyström, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Anna-Lena Rosengardten, miljöråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Liselott Rågmark, hovrättsråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Karin Sparrman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Gunilla Stener, länsjurist, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Malin Wik, kansliråd, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Ledamot : Conny Öhman, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2011-02-01 t.o.m. 2012-01-16
Expert : Anna Törner, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Expert : Ulf Wickström, miljöjurist, fr.o.m. 2011-02-18 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Emma Ovesdotter Degerfeldt, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2012-01-16
Sekreterare : Therese Sandin, fr.o.m. 2010-12-13 t.o.m. 2012-01-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2010:113 Reglering av industriutsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:86 Bättre miljö – minskade utsläpp [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen (Jo 2006:01) om ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ Avslutad 2007 ] [ Expert ]
Utredningen (Jo 2006:01) om ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:38
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:46 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor
Medverkande :
Särskild utredare : Severin Blomstrand, justitieråd, fr.o.m. 2006-04-27
Expert : Per Bergman, ämnesråd, fr.o.m. 2007-04-01
Expert : Barbara Ekbom, professor, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Jan Eksvärd, miljöexpert, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Bo Gertsson, fil.dr., fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Stefan Källman, kansliråd, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Arnulf Merker, professor, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Staffan Moberg, förbundsjurist, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Daniel Paska, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Anna-Clara Sjöström, agronom, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Kåre Wahlberg, fil.kand., fr.o.m. 2006-10-25
Expert : Ulf Wickström, miljöexpert, fr.o.m. 2006-10-09
Expert : Charlotta Zetterberg, jur.dr., fr.o.m. 2006-10-09
Sekreterare : Kenneth Truedsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-06-14 t.o.m. 2007-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2006:38 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:46 Ansvarsfrågan vid odling av genmodifierade grödor [ pdf|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman