Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulf Hjerppe

Sök kontaktuppgifter till Ulf Hjerppe på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulf Hjerppe

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulf Hjerppe medverkat i ( 3 st. ):

Trygghetsberedningen (Ju 2020:09) [ Pågående ] [ Expert ]
Trygghetsberedningen (Ju 2020:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-03-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:32, dir. 2021:8, dir. 2021:62
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Kommittén ska slutredovisa sitt arbete senast den 31 oktober 2024. Årliga delredovisningar ska lämnas den 31 oktober 2021–2023.
Medverkande :
Ordförande : Leif Jakobsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2021-01-25
Ordförande : Fredrik Olovsson, riksdagsledamot och ordförande, fr.o.m. 2020-03-26 t.o.m. 2021-01-24
Ledamot : Paulina Brandberg, åklagare, fr.o.m. 2021-10-28
Ledamot : Johan Forssell, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-06-09
Ledamot : Johan Hedin, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Ellen Juntti, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-06-10
Ledamot : Ingemar Kihlström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Rasmus Ling, riksdagsledamot, fr.o.m. 2021-01-01
Ledamot : Fredrik Lundh Sammeli, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Adam Marttinen, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Louise Meijer, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Kristina Nilsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Katja Nyberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Johan Pehrson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-10-27
Ledamot : Linda Westerlund Snecker, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-05-01
Ledamot : Johanna Öfverbeck, ersättare i riksdagen, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Andreas Egeryd Neuman, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2020-12-31
Sakkunnig : Fredrik Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-13 t.o.m. 2021-08-26
Sakkunnig : Markus Grundtman, kansliråd, fr.o.m. 2021-06-14
Sakkunnig : Madelein Keskitalo, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2021-04-12
Sakkunnig : Karin Norberg, kansliråd, fr.o.m. 2021-01-01
Sakkunnig : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2021-08-31
Sakkunnig : Markus Sverdén, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2021-06-13
Sakkunnig : Walo von Greyerz, ämnesråd, fr.o.m. 2020-05-15 t.o.m. 2021-08-31
Sakkunnig : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2021-08-27
Expert : Daniel Allinger, utredare, fr.o.m. 2020-06-04 t.o.m. 2021-06-09
Expert : Kerstin Andersson, projektledare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Karen Austin, processledare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Greta Berg, expert, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Fredrik Berglund, institutionschef, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Carolina Björnsdotter Paasikivi, avdelningschef, fr.o.m. 2021-09-15
Expert : Tomas Blixt, processägare, fr.o.m. 2020-06-04 t.o.m. 2021-07-31
Expert : Tony Boman, utredare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Ulrika Borg, advokat, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Stefan Borgman, brottsförebyggande samordnare, fr.o.m. 2020-06-04 t.o.m. 2020-12-31
Expert : Emma Ekdahl, brottsförebyggande samordnare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Tiina Ekman, senioranalytiker, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Mimmi Eriksson Tinghög, utredare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Charlotte von Essen, biträdande säkerhetspolischef, fr.o.m. 2020-10-01 t.o.m. 2021-09-14
Expert : Erik von Essen, samordnare, fr.o.m. 2021-01-01
Expert : Erik Grevholm, forsknings- och utredningsråd, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Lennart Guné, chef utvecklingscentrum, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Anna-Karin Hansen, chefsåklagare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Ulrika Herbst, regionpolischef, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Ulf Hjerppe, enhetschef, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Magnus Lindgren, generalsekreterare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Kenneth Ljung, utredare, fr.o.m. 2021-06-10
Expert : Fredrik Olausson, expert, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Johan Olsson, operativ chef, fr.o.m. 2020-06-04 t.o.m. 2020-09-30
Expert : Elias Palm, avdelningschef, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Liselotte Persson-Öhrn, utredare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Ebba Silfverstolpe Agardh, undervisningsråd, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Wenche Skoglund, verksjurist, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Mikael Thörn, senior utredare, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Hedvig Trost, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-06-04
Expert : Åsa Wilcox, senior rådgivare, fr.o.m. 2021-08-01
Sekreterare : Robin Camenius, kriminolog, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-04-30
Sekreterare : Robin Camenius, kriminolog, fr.o.m. 2021-05-01 t.o.m. 2021-10-31
Sekreterare : Robin Camenius, kriminolog, fr.o.m. 2021-11-01 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Klara Hermansson, lektor, fr.o.m. 2020-08-17 t.o.m. 2021-12-31
Sekreterare : Kristina Jerre, forskningsledare, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-07-31
Sekreterare : Jessica Lundahl, ämnesråd, fr.o.m. 2021-09-01
Kanslichef : Anna C. Lindberg, ämnesråd, fr.o.m. 2021-02-01
Kanslichef : Mattias Wahlstedt, departementsråd och enhetschef, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

2020 års sexualbrottsutredning (Ju 2020:02) [ Avslutad 2021 ] [ Expert ]
2020 års sexualbrottsutredning (Ju 2020:02)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-01-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:5 och dir. 2020:75
Lokal : Regeringens utredningsavdelning i Göteborg och i Malmö
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 maj 2021.
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Nilsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-01-30 t.o.m. 2021-05-30
Sakkunnig : Kajsa Johansson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Sakkunnig : Ida Olsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2020-03-05 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Ulrika Andersson, professor, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Ulf Hjerppe, chef, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Maria Hölcke, rådman, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Ginger Johansson, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Lars Lewenhagen, utredare, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Anna Lindström, inspektör, fr.o.m. 2020-06-24 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Gustaf Ljungström, advokat, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Shriti Radia, jurist, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2020-09-01
Expert : Kristina Swiech, jurist, fr.o.m. 2020-09-02 t.o.m. 2021-05-30
Expert : Magnus Öhrn, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-02-18 t.o.m. 2021-05-30
Sekreterare : Anna Fahleryd, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-01-30 t.o.m. 2021-06-13
Sekreterare : Ewa Nordström, tf. rådman, fr.o.m. 2020-06-01 t.o.m. 2021-02-28
Sekreterare : Ewa Nordström, tf. rådman, fr.o.m. 2021-03-01 t.o.m. 2021-05-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2021:43 Ett förstärkt skydd mot sexuella kränkningar [ pdf |Paragraftecken ]
Målutredningen (Ju 2008:11) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
Målutredningen (Ju 2008:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-04-24
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:49 och dir. 2009:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:44 Mål och medel - särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol
Medverkande :
Särskild utredare : Kathrin Flossing, hovrättspresident, fr.o.m. 2008-06-15 t.o.m. 2010-07-31
Expert : Anna Björklund, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Agneta Broberg, stf. konsumentombudsman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Per Carlson, ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Thomas Carlson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Lars Johan Eklund, vice ordförande, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Kristina Erich, verksjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tobias Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jan Erlandsson, departementsråd, fr.o.m. 2009-11-23 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Catarina Erséus, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-01-24
Expert : Anders Hagsgård, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Ulf Hjerppe, informatör, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Jarnvall, jur.kand., fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Helena Jäderblom, kammarrättslagman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Kussak, hovrättsråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Tommy Larsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Magnus Lindbäck, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-08-01 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2009-07-31
Expert : Eva Mårtensson, sektionschef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jörgen Nilsson, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Jonas Pontén, kansliråd, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-01-25 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Elisabeth Sundlöf, kanslichef, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Inger Söderholm, chefsrådman, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Eva Thunegard, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Charlotte Zackari, chefsjurist, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Expert : Torgny Wetterberg, advokat, fr.o.m. 2009-01-28 t.o.m. 2010-06-30
Sekreterare : Henrik Fernqvist, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-09-01 t.o.m. 2010-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:44 Mål och medel – särskilda åtgärder för vissa måltyper i domstol [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman