Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Torkel Nyman

Sök kontaktuppgifter till Torkel Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Torkel Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Torkel Nyman medverkat i ( 7 st. ):

Organisationskommittén för inrättande av Myndigheten för vårdanalys (S 2010:05) [ Avslutad 2011 ] [ Sekreterare ]
Organisationskommittén för inrättande av Myndigheten för vårdanalys (S 2010:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-05-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:58, dir. 2010:90 och dir. 2010:107
Utredningen har avslutat sitt arbete den 31 mars 2011. Den 1 april 2011 inrättades Myndigheten för vårdanalys. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Toivo Heinsoo, direktör, fr.o.m. 2010-05-20
Sekreterare : Ulrika Axelsson-Jonsson, fr.o.m. 2010-10-01
Sekreterare : Kerstin Magnusson, fr.o.m. 2010-09-27 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Torkel Nyman, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Sara Åström, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2011-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen av tillsynen inom socialförsäkringsområdet (S 2007:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-03-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:24 och dir. 2007:141
Upppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:10 21+1->2 En ny myndighet för tillsyn och effektivitetsgranskning av socialförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Ann-Marie Begler, överdirektör, fr.o.m. 2007-03-01
Sakkunnig : Magnus Gunnarsson, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Jonas Jarefors, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-04-26
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Jansson, lagman, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Jadenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Anna Karlgren, direktör, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Åsa-Marie Linderö, handläggare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Eva Nordqvist, chefsjurist, fr.o.m. 2007-12-13
Expert : Mona Nykvist, utredare, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2007-04-26 t.o.m. 2007-12-12
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-04-26
Expert : Kerstin Wigzell, generaldirektör, fr.o.m. 2007-04-26
Sekreterare : Carl-Göran Högås, fr.o.m. 2007-10-15
Sekreterare : Lena Schelin, fr.o.m. 2007-03-26
Bitr. sekreterare : Hanna Mellin, fr.o.m. 2007-08-14 t.o.m. 2007-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
Apoteksmarknadsutredningen (S 2006:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-12-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:136 och dir. 2008:14
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:53 Sjukhusens läkemedelsförsörjning
SOU 2008:4 Omreglering av apoteksmarknaden
SOU 2008:28 Apoteksdatalagen
SOU 2008:33 Detaljhandel med vissa receptfria läkemedel
SOU 2008:46 Handel med läkemedel för djur
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Reje, fr.o.m. 2006-12-21
Sakkunnig : Eva Agevik, departementsråd, fr.o.m. 2007-09-01
Sakkunnig : Anders Bagge, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01
Sakkunnig : Lars Johan Cederlund, ämnesråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Ulrika Dackeby, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Ulrika Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2007-08-31
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Torkel Nyman, kansliråd, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Sara Rosenmüller, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Sakkunnig : Olof Simonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Katja Amnäs Isberg, dataråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Ewa Gustafsson, juris doktor, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Erica Hagblom, farmaceut, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Urban Johnson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulf Försvarets Landberg, chefsapotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Viveka Larsson, veterinär, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Ulla Lönnqvist Endre, förbundsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Elisabeth Mustonen, veterinärinspektör, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Märta Stenberg, chefsjurist, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Per-Arne Sundbom, konkurrensråd, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Magnus Thyberg, apotekare, fr.o.m. 2007-02-01
Expert : Anna-Carin Widmark, utredare, fr.o.m. 2007-02-01
Sekreterare : Charlotte Biörklund, fr.o.m. 2008-01-15 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Dag Boman, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2008-01-08
Sekreterare : Birgitta Erlinge, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Fredrik Landgren, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-05-18
Sekreterare : Helena Nilsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-07
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 5 st. SOU ) :

Utredningen om nytt tandvårdsstöd för vuxna (S 2005:08) [ Avslutad 2007 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om nytt tandvårdsstöd för vuxna (S 2005:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:136 och dir. 2006:112
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:27 Stöd till hälsobefrämjande tandvård
SOU 2006:71 Stöd till hälsobefrämjande tandvård del 2
SOU 2007:19 Friskare tänder - till rimliga kostnader
Medverkande :
Särskild utredare : Curt Malmborg, generaldirektör, fr.o.m. 2005-12-01
Sakkunnig : Hanna Asp, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-19 t.o.m. 2006-11-30
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2006-12-14
Sakkunnig : Karin Lewin, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-14
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-19
Sakkunnig : Helena Santesson Kurti, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Urban Allard, övertandläkare, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Pia Andersson, universitetslektor, fr.o.m. 2006-01-30
Expert : Jan Håkansson, övertandläkare, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2006-09-13
Expert : Christer Lindblom, utvecklingschef, fr.o.m. 2005-12-19
Expert : Tobias Nilsson, D departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-19 t.o.m. 2006-10-03
Expert : Stig Orustfjord, försäkringsdirektör, fr.o.m. 2006-09-13
Sekreterare : Mårten Hultin, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-03-15
Sekreterare : Pontus Johansson, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-02-28
Sekreterare : Albin Kainelainen, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-07-09
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2007-03-23
Sekreterare : Roger Pettersson, fr.o.m. 2006-08-21 t.o.m. 2007-03-09
Sekreterare : Birgitta Rosengren, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-03-15
Sekreterare : Sofia Wallström, fr.o.m. 2005-12-15 t.o.m. 2007-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

LSS-kommittén (S 2004:06) [ Avslutad 2008 ] [ Sakkunnig ]
LSS-kommittén (S 2004:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-07-15
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:107, dir. 2004:179, dir. 2005:66, dir. 2006:68, dir. 2007:84, dir. 2007:109 och dir. 2008:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:100 På den assistansberättigades uppdrag. God kvalitet i personlig assistans - ändamålsenlig användning av assistansersättning
SOU 2007:73 Kostnader för personlig assistans. Skärpta regler för utbetalning, användning och återbetalning av assistansersättning
SOU 2008:77 Möjlighet att leva som andra. Ny lag om stöd och service till vissa personer med funktionsnedsättning
Medverkande :
Ordförande : Jan EU-parlamentariker Andersson, fr.o.m. 2004-07-15 t.o.m. 2006-11-22
Ordförande : Kenneth Johansson, ordförande i socialutskottet, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Gunnar Björk, f.d. landshövding, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Anne Marie Brodén, led. av riksdagen/m, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Gun Carlestam Levin, kommunpolitiker, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Linnéa Darell, led. av riksdagen/fp, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Helén Edlund, företagare, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Bo Frank, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2007-05-20
Ledamot : Lars Granberg, U led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Hans Hoff, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2006-08-24
Ledamot : Kenneth Johansson, led. av riksdagen/c, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-11-22
Ledamot : Magnus Johansson, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Margreth Johnsson, kommunalråd, fr.o.m. 2004-11-01
Ledamot : Anders Lago, kommunalråd, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Ledamot : Paul Lindquist, kommunalråd, fr.o.m. 2007-05-21
Ledamot : Christina Nenes, led. av riksdagen/s, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2006-08-23
Ledamot : Monalisa Norrman, landstingsstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-12-18
Ledamot : Rolf Olsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-08-24 t.o.m. 2006-12-17
Sakkunnig : Karin Bergh, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-05 t.o.m. 2007-01-23
Sakkunnig : Carina Cronsioe, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-24
Sakkunnig : Ylva Eriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01
Sakkunnig : Andreas Giaver, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-08
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, kansliråd, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-02-28
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-04-19
Sakkunnig : Hans Nyström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-21
Sakkunnig : Francisca Ramsberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-04-20 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sjölin, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-05-20
Sakkunnig : Niclas Sommelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-05-21 t.o.m. 2007-11-07
Sakkunnig : Hanna Åkesson, departementssekreterare, t.o.m. 2006-09-04
Expert : Gerd Andén, verksamhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Peter Brusén, enhetschef, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Carina Burguete, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2005-09-12 t.o.m. 2006-02-28
Expert : Malin Dahlberg Markstedt, koordinator, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Vilhelm Ekensteen, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ken Gammelgård, utredare, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Christina Janzon, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2007-11-23
Expert : Anna Karlsson, försäkringsansvarig, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-14
Expert : Sandra Lindfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-01-23
Expert : Heini Möller, enhetschef, fr.o.m. 2005-03-15 t.o.m. 2005-09-11
Expert : Eva Nordin Olson, ordförande, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Clas Olsson, direktör, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Lena Retzius, ombudsman, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Bengt Siesing, försäkringsspecialist, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Sven Sjöberg, ombudsman, fr.o.m. 2006-09-05
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-03-31
Expert : Claes Tjäder, avdelningschef, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2007-05-20
Sekreterare : Tomas Agdalen, fr.o.m. 2004-11-08 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Kent Axelsson, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2007-02-18
Sekreterare : Cecilia Ek, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Linda Gustafsson, fr.o.m. 2005-03-16
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2008-09-07
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Lars Olsson, fr.o.m. 2007-03-24 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Peter Sjöquist, fr.o.m. 2007-04-01 t.o.m. 2008-07-31
Sekreterare : Maj Sölvesdotter, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2007-04-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Underhållsstödsutredningen (S 2002:07) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
Underhållsstödsutredningen (S 2002:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-03-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:39
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:42 Ett reformerat underhållsstöd
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Wickström, ämnesråd, fr.o.m. 2002-03-07
Sakkunnig : Fredrik Ludwigs, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-14
Sakkunnig : Sverker Lönnerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-02 t.o.m. 2002-10-13
Sakkunnig : Torkel Nyman, departementssekreterere, fr.o.m. 2002-10-14
Sakkunnig : Kristina Olofsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Margareta Orrell, kansliråd, fr.o.m. 2002-04-02
Sakkunnig : Frank Waltersson, ämnesråd, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Torgny André, försäkringskonsult, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Lars Bejstam, docent, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Charlotte Carrborg, verksjurist, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Kerstin Jacobsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Lars Jalmert, universitetslektor, fr.o.m. 2002-04-02
Expert : Anna Marnell, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-02
Sekreterare : Charlotta Hållenius, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-11 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Tom Nilsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2002:39 Översyn av lagen om underhållsstöd

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:42 Ett reformerat underhållsstöd [ pdf |Paragraftecken ]
Utredningen om överskott i ålderspensionssystemet (S 2002:02) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Utredningen om överskott i ålderspensionssystemet (S 2002:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-01-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:5, dir. 2002:168 och dir. 2004:43
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:105 Utdelning av överskott i inkomstpensionssystemet
Medverkande :
Särskild utredare : Inger Rydén Bergendahl, avdelningschef, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-10-31
Sakkunnig : Joakim Palme, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-03-18
Sakkunnig : Ole Settergren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Stefan Ackerby, chefsekonom, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Mikkula Boguslaw, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2005-05-01
Expert : Gudrun Ehnsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Ossian ALM-analytiker Ekdahl, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Björn Lindén, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-01-01
Expert : Sarah ALM-ansvarig McPhee, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Torkel Nyman, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-18 t.o.m. 2004-06-14
Expert : Magnus Sjöström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-03-18
Expert : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2004-06-15
Sekreterare : Hans Olsson, fr.o.m. 2003-01-01
Sekreterare : Magnus Sjöström, fr.o.m. 2004-06-01 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Annika Sundén, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-10-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:105 Utdelning av överskott i inkomstpensionssystemet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman